به نام خداوند همه مهرِ مهروَرز


غدیر؛ اکمال دین(قسمت اول)

در ابتدای این مقاله، فرازهایی از خطابه ی غدیر را مرور می کنیم که بیانگر یک معیار برای اعمال و دانسته های مردم است:
• ای مردم! هیچ علمی نیست مگر آن که خداوند آن را در من جمع کرده و هر علمی را که آموخته ام در امام المتّقین جمع نموده ام و هیچ علمی نیست مگر آن که به علی آموخته ام.
• به خدا قسم؛ باطن قرآن را برایتان بیان و تفسیرش را روشن نمی کند، مگر این شخصی که دست او را می گیرم و بلند می کنم.
• ای مردم! خدا به من امر و نهی نموده است و من هم به امر الهی، علی را امر و نهی نموده ام و علم امر و نهی در نزد او است. پس به او گوش فرا دهید تا سلامت بمانید و او را اطاعت کنید تا هدایت شوید و نهی او را قبول کنید تا در راه دوست باشید و به سوی مقصد او بروید و راه های بیگانه، شما را از راه او منحرف نسازد.


با الهام از این فرموده های خاتم الأنبیاء صلّی الله علیه و آله باید گفت کمال دین که با اعلام ولایت أمیرالمؤمنین علیه السّلام تحقق یافت به این معنا بود که مرجع علمی و عملی مسلمانان، که او منطبق با رسول خدا است، مشخص گردید. به این ترتیب مسلمانان می دانستند که پس از رحلت رسول خدا صلّی الله علیه و آله، حقایق دین را از کدام سرچشمه ی زلال باید دریافت کنند که گرفتن دین از آن، به منزله ی دریافت از شخص رسول خدا صلّی الله علیه و آله خواهد بود.
چرا که أمیر المؤمنین علیه السّلام خود علم خویش را از پیامبر گرفته است و این همه، در سایه ی ویژگی عصمت و دور از هرگونه خطا بودن بوده است.
به این ترتیب مشرکان و منافقینی که انتظار می کشیدند تا با مرگ پیامبر صلّی الله علیه و آله و از میان رفتن مبنای علمی و عملی مسلمانان، سفره ی اسلام را برچینند، نا امید شدند و راه مسلمانان روشن و هموار گردید.
همان طور که در آیه ی اکمال مشاهده می گردد : « اَلْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتِي‏ وَ رَضيِتُ لَكُمُ الْإِسْلامَ دِيناً»   ( مآئدة 3 )
" امروز؛ دينتان را به کمال رساندم، نعمتم را بر شما تمام كردم و راضى شدم كه اسلام دين شما باشد".
خداوند، حقیقت غدیر و اکمال دین را به گونه ای در این آیه قرار داده که هم قرآن از تحریف معاندان در امان باشد و برای رسیدن مقاصد شوم خود دست به تغییر قرآن نزنند، و هم هر انسان حقیقت جویی با مراجعه به آیه، در یابد که کمال دین خداوند باید مطلبی فراتر از احکامی باشد که قبلاً نیز بر پیامبر صلّی الله علیه و آله نازل گردیده بود.

( ادامه ی اين مقاله را در شماره ی بعدي خواهيد خواند. )