به نام خداوند همه مِهر مِهر وَرز


تعویض یا تعمیر ویندوز؟ شما چی فکر می کنین؟

سلام عرض می‌کنم خدمت همه خطابه غدیری‌های عزیز.
ویندوز شما دچار مشکل شده؟ یا با خطاهای جور واجور مواجه میشین؟ یا رایانتون کند عمل می کنه؟ یا شاید از نحوه‌ی کار اون راضی نیستین؟یا ...
به هر حال اگر تصمیم به تعویض ویندوز گرفتین می تونین قبل از این کار به تعمیر اون هم فکر کنین! شاید مفیدتر باشه؟؟؟!!!
در این تاپیک قصد داریم راه های تعمیر ویندوز، به جای تعویض اون رو به شما معرفی کنیم.
با ما همراه باشین...
گاهی اوقات به دلیل نصب نرم افزارهای زیاد یا بالا رفتن حجم فایل های سیستمی و یا استفاده نادرست از ویندوز، رایانه شما دچار کندی یا مشکلاتی می شه که شما رو به فکر تعویض ویندوز اون می اندازه. این فکر در ظاهر مشکل گشاست ولی در باطن مشکلاتی از قبیل:
• نصب برنامه های کاربردی
• تنظیمات نرم افزارها
• درایورها
• ...
رو به همراه داره.
چون برنامه های ریز و درشتی روی کامپیوترم نصبه، شخصا زیر بار تعویض ویندوز نمی رم!
نرم افزار Windows Repair که توسط شرکت Tweaking عرضه شده یکی از بهترین برنامه هایی است که به راحتی ویندوز شما رو تعمیر و حتی مشکلات رجیستری اون رو هم حل می کنه. یکی از قابلیت های مهم این برنامه، تهیه ی پشتیبان از رجیستری و تنظیمات ویندوزه که در صورتی که فرآیند تعمیر با شکست رو به رو شد، ویندوز رو به حالت اول برگردونه. این برنامه، خرابی ناشی از ویروس ها رو هم شناسایی و آنتی ویروس هایی رو هم به صورت پیشنهادی معرفی می کنه.

 

شخصا این برنامه رو تست کردم و از عملکرد اون بسیار راضی بودم.
بعد از فرآیند تعمیر، برای افزایش سرعت سیستم سه کار دیگر باید انجام دهید:
1) حذف نرم افزارهای غیر قابل استفاده: برای حذف نرم افزارهایی که دیگه از اونها استفاده نمی کنین بهتره از برنامه Your Uninstaller کمک بگیرین چرا که این برنامه، تمام فایل هایی که نرم افزار مورد نظر بر روی سیستم نصب کرده رو پاک می کنه به طوری که انگار هیچ وقت اون برنامه روی ویندوز شما نصب نشده.
2) Disk Cleanup: برای انجام این کار دستور Cleanmgr.exe رو در run)run رو در start ویندوز جستجو کنین) وارد کنین و بعد از زدن کلید enter درایوی که ویندوز بر روی اون نصب شده رو انتخاب کنین (مثلا C) و بر روی ok کلیک کنین. در صفحه ی باز شده مواردی رو که می خواهید فایل های اضافی مربوط به اون پاک بشه رو انتخاب و بر روی ok کلیک کنین.

این کار سبب حذف فایل های اضافی سیستم و تمیز شدن Recycle Bin میشه که همون طوری که توضیح داده شد، شما می تونین فقط مواردی که مایل به پاک شدن فایل های اون هستید رو انتخاب کنین.
3) Disk Defragment: برای انجام این کار دستور dfrgui رو در run )run رو در start ویندوز جستجو کنین) وارد کنین و بعد از زدن کلید enter درایوی که ویندوز بر روی اون نصب شده رو انتخاب کنین (مثلا C) و بر روی گزینه ی Defragment disk کلیک کنین.
(در ویندوز XP از دستور :defrag c - به جای c درایوی که ویندوز بر روی آن نسب شده- استفاده کنین)
این کار سبب یک پارچه سازی فایل ها شده و زمان دسترسی ویندوز به فایل های مورد نظر رو کم می کنه که در نهایت سبب افزایش کارایی میشه.