به نام خداوند همه مِهر مِهر وَرز


علامه ي مجاهد

علامه ي مجاهد، اميني- رَحِمَهُ الله- که تشنه ي خدمت به تشيّع بود، تصميم به تأسيس کتابخانه اي جهت جمع آوري کتب ارزشمند و مورد نياز طالبان علوم ديني گرفت. بهترين مکان براي اين گنجينه ي علمي را نجف اشرف، مهد علوم اسلامي يافت. وي ابتدا دو خانه در کنار هم در محله ي «حويش» و سپس در حد امکان خانه هاي مجاور را خريداري کرد تا مقدمه اي براي ساخت کتابخانه ي عظيم أميرالمؤمنين عليه السّلام،  يکي از بزرگ ترين و مهمترين کتابخانه هاي جهان اسلام باشد.
پس از گذشت هفت سال، مرحله ي اول بناي کتابخانه به پايان رسيد و در روز عيد غدير به جهت تَيمُّن و تبرّک افتتاح شد. علامه- رَحِمَهُ الله-  در ابتدا، حدود ده هزار جلد کتاب در اين کتابخانه گردآوري کرد که همگي جزء مهمترين منابع در تاريخ هستند.
يادگارهاي مکتوبي نيز از اين عالم بزرگ به جا مانده که برخي از آن ها عبارتند از: شهداء الفضيلة (شهداي علماي اسلام)، سيرَتنا و سُنّتنا (پاسخ به برخي شبهات درباره ي اهل بيت عليهم السّلام)، تصحيح کتاب کامل الزّياراتِ ابن قولويه، تفسير فاتحة الکتاب، ادب الزّائر لمن يمّم الحائر (آداب زيارت مَشاهد مشرفه ي ائمه عليهم السّلام).


شايد بتوان به جرأت گفت که مهمترين نوشته و خدمت علامه ي اميني -رَحِمَهُ الله-  به تشيع و بلکه به عالَم اسلام و بالاتر، به جامعه ي بشري، نگارش کتاب گران سنگ «الغدير» است. کتابي که ثمره ي نيم قرن تلاش و کوشش وي است.
کتابي که در روشن شدن حقّانيت شيعه، درباره ي خلافت و جانشيني پيامبر اسلام صلّي الله عليه و آله  تأثيري بر جاي گذاشت که کمتر کتابي تا کنون گذاشته است و چراغي نورانی در راه جويندگان حقيقت مي باشد و البته مجاهدت ها و تلاش هاي فراوان اين دانشمند کم نظير هم بر اثرگذاري کتاب افزود.
ارسال کتاب براي دانشگاه الازهر مصر (مرکز علمي و فکري بزرگ اهل سنت)، فرستادن کتاب الغدير براي بولس سلامه، قاضي و شاعر مسيحي لبناني، به جهت قضاوت در مورد ادعاي شيعه و کوشش هاي فراوان ديگري که مجال آن نيست.
سرانجام اين استوانه ي علمي و مُبلّغ کم نظير جهان تشيع، قبل از ظهرِ جمعه، دوازدهم تير ماه 1349 شمسي پس از تحمل يک بيماري سخت در تهران دار فاني را وداع گفت.
آن گاه پيکر پاکش به نجف اشرف منتقل شد و در مکاني که براي خود از چند ماه قبل در کنار کتابخانه ي أميرالمؤمنين عليه السّلام  در نظر گرفته بود به خاک سپرده شد.