به نام خداوند همه مِهر مِهر وَرز


ویژگی های برجسته غدیر:

رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم، در زمانها و مکانهای مختلف از جمله ،در ابتدای علنی شدن دعوت خود در یوم الدار(حضرت علی علیه السلام را به عنوان جانشین الهی ) معرفی فرمود، اما در غدیر خم علیرغم این، موضوع به طور کامل و با تمام جوانب آن به طور رسمی و در حضور عده کثیری از مسلمانان اعلام شد و حضرت رسول صلی الله علیه و آله و سلم صراحتا اعلام فرمودند که امامت و حکومت علوی به امر الهی ، فراگیر بر همه انسانها است و امیر المومنین علیه السلام وارث علم نبوی و حامل علم  قرآن است،و تنها او و فرزندانش تا امام زمان علیهم السلام، به حق هدایت می کنند.
همچنین پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله و سلم عواقب انکار ولایت امیر المومنین علیه السلام و عدم تبعیت از ایشان و یا حتی شک در این موضوع را متذکر شدند،که در متن خطبه موجود است.
اما آنچه که خداوند طی آیات تبلیغ(2) و اکمال(3) نازل فرموده، به اهمیت مطالب فوق جلوه و درخشش مضاعف و چند باره ای داد زیرا آشکار شد که اهمیت ابلاغ ولایت امیر المومنین علیه السلام و جانشینی آن جناب پس از رحلت رسول خدا صلی الله علیه و آله معادل کل رسالت پیامبر است و تنها با این امر، دین کامل و اسلام مورد رضای خداوند واقع می شود.
(برای اطلاعات بیشتر در زمینه آیات تبلیغ و اکمال به کتاب امام شناسی آیت الله حسینی تهرانی ج6و 8انتشارات حکمت مراجعه گردد.)
تمام آنچه گفته شد تاکید و تقویت و اعلام رسمی و عمومی مطالبی بوده که قبلا به طور پراکنده بیان شده بود اما آن روز به نحوی بیان گردید که راه هر شک و شبهه ای را می بست.
علاوه بر موارد فوق یک امر نیز در غدیر منحصر به فرد و بی سابقه بود آن بیعت گرفتن از افزون بر یکصد هزار مسلمان نسبت به امامت و خلافت امیر المومنین علیه السلام و حتی فرزندان آن حضرت از ائمه معصومین علیهم السلام بود که رسمیت و اهمیت این اعلام مهم را مهر تاییدی عملی زد.
از طرفی، انتخاب شرایط منحصر به فرد مکانی و زمانی برای ابلاغ این پیام ، اهمیت غدیر را بیشتر نمایش می دهد:
از قراین موجود کاملا بدست می آید که خداوند اراده فرموده بود اعلام رسمی و همه جانبه ولایت و امامت امیر المومنین علیه السلام و گرفتن بیعت بر این امر با شرایطی گرفته شود که از همه نظر منحصر به فرد و موجب جلب توجه جهان اسلام د ر آن روز و تا قیامت شود. به عنوان مثال به موارد زیر توجه فرمائید:
• اعلام حج به جای آوردن رسول خدا صلی الله علیه و آله در آن سال (که اولین و آخرین حج آن حضرت بود) و دعوت عمومی از مسلمانان برای شرکت در این مراسم که بیش از صد هزار مسلمان مشتاق رااز همه نقاط به مکه جذب نموده بود.
• در آخرین روز حج، پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله اعلام فرمود که فردا همه به جز معلولان به سوی غدیر خم حرکت کنند. این در حالی بود که همگان انتظار داشتند حضرت که اکنون پس از سالها به زادگاه خود و شهر مکه برگشته، لااقل مدتی در آن اقامت نماید.
• هنگامی که کاروان به غدیر رسید، در همان بیابان سوزان،پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله دستور دادند که جلو رفتگان به عقب برگردند و همگان اجتماع کنند.
• نحوه خطبه خواندن رسول خدا در حضور بیش از یکصد هزار مسلمان و حتی نحوه ایراد خطابه منحصر به فرد بود.
•  همچنین سابقه نداشت پیامبر کسی را در بالای منبر بر روی دست بلند کند.
بیعت گرفتن سه روزه از مسلمانان نیز امری بی سابقه و توجه بر انگیز بود.
همه موارد فوق ( به علاوه جزئیات دیگری که نیاوردیم) دست به دست هم می داد تا به همگان گوشزد کند که آنچه در غدیر اعلام خواهد شد بیش از حد مهم و حیاتی و سرنوشت ساز است.

 

منابع:

1.الغدیر چاپ دارالکتب العربی علامه امینی(ج2،ص282 و ص 283) از منابع شیعیان
طبری،چاپ دارالمعارف مصر،ابوجعفر محمدبن جریر،تاریخ المم والرسل والملوک،ج2،ص321 از منابع اهل تسنن

2: يا أَيُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ ما أُنْزِلَ إِلَيْكَ مِنْ رَبِّكَ وَ إِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَما بَلَّغْتَ رِسالَتَهُ وَ اللَّهُ يَعْصِمُكَ مِنَ النَّاسِ إِنَّ اللَّهَ لا يَهْدِي الْقَوْمَ الْكافِرينَ (67)مائده
اى پيغمبر آنچه از پروردگارت بر تو نازل گشته ابلاغ كن و اگر ابلاغ نكنى رسالت خدا را ابلاغ نكرده‏اى خدا تو را از كيد مردم حفظ مى‏كند، خدا گروه كافران را هدايت نمى‏ كند.

3. الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دينَكُمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتي‏ وَ رَضيتُ لَكُمُ الْإِسْلامَ دينا (3)مائده
امروز دينتان را كامل كردم، نعمتم را بر شما تمام كردم، و راضى شدم كه اسلام دين شما باشد،