به نام خداوند همه مِهر مِهر وَرز


سلام عرض می کنم خدمت همه ی خطابه‌ي غدیری های عزیز

SSD یا HDD؟

اکثریت ما با این دو نام آشنا هستیم ولی شاید تا حالا به فکر تفاوت اونها و نحوه ی کارکرد و تأثیر اونها مطلبی نشنیدیم یا به دنبال اونها نبودیم.
حالا فرصتی پیدا شده تا بتونیم در مورد این دو تکنولوژی صحبت کنیم.
با ما همراه باشید.

HDD مخفف عبارت Hard Disk Drive به معنای دیسک سخت گردان است. همانطور که از اسم اون پیداست ذخیره سازهای با تکنولوژی HDD در درون خود دیسک یا دیسک های مغناطیسی ای دارند که حول محوری در حال گردش اند و اطلاعات توسط یک یا چند هد بر روی اونها ذخیره و یا از روی اونها خونده میشه.
این تکنولوژی بعد از نوارهای مغناطیسی به کار گرفته شد و بعد از تغییرات بسیار زیادی نظیر حجم، مقدار فضا، سرعت، کیفیت، مقاوت در برابر ضربه و حرارت و ... به شکل امروزی در اومده و مورد استفاده قرار می گیره.
در تاپیک قبلی بخشی رو تحت عنوان فرمت کردن هارد بدون امکان بازیابی معرفی کردیم که در اون تعمیر Bad Sector هارد مطرح شد.
در واقع Bad Sector زمانی اتفاق می افته که در هنگام خوندن یا نوشتن هارد، ضربه ای هر چند اندک به اون وارد بشه.
در این حالت ممکنه Bad Sector اتفاق بیافته که بر دو نوع است: یک نوع نرم افزاری و یک نوع سخت افزاری.
در Bad Sector نوع نرم افزاری، ضربه ای که هنگام خوندن یا نوشتن بر روی دیسک مغناطیسی، به اون وارد میشه سبب تغییر صفر و یک ها می شه. (اطلاعات به صورت صفر و یک بر روی دیسک مغناطیسی ذخیره می شود). این تغییر سبب میشه فایل مورد نظر برای سیستم بی معنی بشه و نتونه اون رو شناسایی کنه. که با فرمت کردن هارد یا برنامه های تعمیر، به راحتی می تونیم این نوع Bad Sector رو از بین ببریم.
اما در Bad Sector نوع سخت افزاری، ضربه ای که به هارد وارد میشه، بنا به کیفیت هارد، اونقدر شدت داره که باعث خط افتادن بر روی دیسک مغناطیسی توسط هد میشه، در نتیجه تمام اطاعات ذخیره شده بر روی اون قسمت از بین می ره و با نرم افزارهای بازیابی اطاعات هم شانس برگشت اطلاعات تقریبا صفره. توجه داشته باشین که شدت ضربه رو شما تعیین نمی کنین بلکه تماماً به نوع و کیفیت ساخت اون بستگی داره!
میشه گفت به نوعی تکنولوژی HDD به آخر عمر خودش رسیده و دیگه قابل ارتقاء نیست به طوری که سرعت نوشتن و خوندن اطلاعات در اونها به نسبت سخت افزارهای دیگه به شدت پایین اومده و سبب کندی سیستم و هدر رفتن توان و سرعت قطعات دیگه میشه.
البته مشکلاتی مانند Bad Sector، مصرف بالا، وزن زیاد و ... رو هم به اون اضافه کنین.
به همین جهت تکنولوژی جدیدی به نام SSD وارد بازار می شه که خیلی حرفا برای گفتن داره و جلوی HDD عرض اندام میکنه.
SSD مخفف عبارت Solid State Drive به معنای درایو حالت جامد است که در واقع کلمه ی Drive از تکنولوژی قبلی بر روی اسم اون باقی مونده چرا که این نوع ذخیره سازها، تماماً از IC و حافظه های متشکل از اون برای ذخیره ی اطلاعات استفاده میکنن و هیچ دیسک در حال چرخشی ندارند در نتیجه اصلاً Bad Sector برای اونها تعریف نمی شه!
از مزیت های ذخیره سازهای SSD می تونیم به موارد زیر اشاره کنیم:
سرعت بسیار بالا (تا 550 مگابایت بر ثانیه)، مصرف بسیار کم، حجم و وزن کم، قابل ارتقاء به فضای بسیار زیاد و .... متأسفانه این نوع هاردها علاوه بر مزیت های بسیاری که دارن قیمت بالایی هم دارن به طوری که ظرفیت 120 گیگابایتی اونها قیمتی در حدود 400 هزار تومان داره.
اما با این تفاسیر استفاده از اونها در لپ تاپ ها رو به شدت توصیه می کنم چرا که لپ تاپ وسیله ای است که حمل نقل برای اون تعریف شده و همونطور که توضیح دادم کوچکترین ضربه هم ممکنه برای هارد Bad Sector ایجاد کنه و جا به جایی هم با ضربه های کوچک و بزرگ همراهه!
از این به بعد در خرید لپ تاپ دقت بیشتری رو داشته باشین!