به نام خداوند همه مِهر مِهروَرز

بخش ملحقات خطبه‌ی فدک/ بخش پنجم و ششم
 
فَقالَ لَها علیهاالسلام أَبُوبَكْرٍ: یا بِنْتَ رَسُولِ اللّهِ، اَنْتِ عَینُ الْحُجَّةِ وَ مَنْطِقُ الْحِكْمَةِ. لا أُدْلِى بِجَوابِكِ وَ لا اَدْفَعُكِ عَنْ صَوابِكِ، وَ لكِنِ الْمُسْلِمُونَ بَینِى وَ بَینَكِ!
روایت نقل می‌کند که ابوبکر گفت: ای دختر رسول خدا _صَلَّى‌اللَّهُ‌عَلَیهِ‌وَآلِهِ_! شما عین حجّت و دلیل و منطقِ حکمت هستید و من در پاسخ شما دلیلی نمی‌آورم و تو _شما_ را رَد نمی‌کنم.
هُمْ قَلَّدُونِى ما تَقَلَّدْتُ، وَ بِاتِّفاقٍ مِنْهُم أَخَذْتُ ما أَخَذْتُ، غَیرَ مُكابِرٍ وَ لا مُسْتَبِدٍّ وَلا مُسْتَأْثِرٍ، وَ هُمْ بِذلِكِ شُهُودٌ
اما مسلمانان داورِ بین من و شما هستند و آن‌ها این مسئولیت را گردن من انداخته‌اند و این‌کار یعنی گرفتن فدک با نظر آن‌ها بوده و این در حالی است که من زورگویی نداشته‌ام و تک‌روی نکرده‌ام و دیگران را بر تو مقدّم نداشته‌ام و همه بر این مسئله شاهد هستند.
فَالْتَفَتَتْ فاطِمَةُ عَلَیهِاالسَّلَامُ اِلَى النّاسِ وَ قالَتْ: مَعاشِرَ الْمُسْلِمِینَ الْمُسْرِعَةَ اِلى قِیلِ الْباطِلِ، الْمُغْضِیةَ عَلَى الْفِعْلِ الْقَبِیحِ الْخاسِرِ
حضرت زهرا عَلَیهِاالسَّلَامُ به مردم توجّهی کرده و فرمودند: که ای مردم مسلمان! که به سوی سخنان باطل شتافته‌اید و کار قبیح زیان‌آور را ندیده و مرتکب شده‌اید.
{أَ فَلا يَتَدَبَّرُونَ الْقُرْآنَ أَمْ عَلى‏ قُلُوبٍ أَقْفالُها[1]}. { كَلاَّ بَلْ رانَ عَلى‏ قُلُوبِهِمْ [2]‏} ما اَسَأْتُمْ مِنْ اَعْمَالِكُمْ، فَأَخَذَ بِسَمْعِكُمْ وَ اَبْصارِكُمْ
حضرت آیه‌ی قرآن را قرائت می‌فرمایند: {آیا در قرآن اندیشه نمی‌کنید یا دل‌های‌تان قفل شده است؟} این اعمال بَد شما که چِرک شده و جلوی قلب شما را گرفته است. چشم و گوش شما را پُر کرده و مانع شده است.
وَ لَبِئْسَ ما تَأَوَّلْتُمْ وَ سَاءَ ما بِهِ اَشَرْتُمْ وَ شَرَّ ما مِنْهُ اِعْتَضْتُمْ
و قرآن را بَد تأویل کردید و به چیزهای بَدی اشاره کرده‌اید و چه بَد باطل را با حق تعویض کردید. یعنی کارهای بَدی که انجام داده‌اید، چشم و گوش شما را گرفته است و به ناروا حق را با باطل عوض کرده‌اید که منظور حاکمیّت ابوبکر است.
لَتَجِدُنَّ وَ اللّهِ مَحْمِلَهُ ثَقِیلاً وَ غِبَّهُ وَبِیلاً، اِذا كُشِفَ لَكُمُ الْغِطاءُ، وَ بانَ ما وَرائَهُ الضَّرَّاءُ وَ بَدا لَكُمْ مِنْ رَبِّكُمْ ما لَمْ‏تَكُونُوا تَحْتَسِبُونَ {وَ خَسِرَ هُنالِكَ الْمُبْطِلُونَ[3]}
بعد حضرت زهرا عَلَیهِاالسَّلَامُ در جواب ابوبکر می‌فرمایند: زمانی که پرده‌ها از جلویِ چشمِ شما برداشته ‌شود، به زودی آینده‌ی کارتان را سنگین و اُفق آینده‌ی نافرجام را خواهید دید؛ هنگامی که پرده‌ها کنار رود و بلاها خود را نشان دهد. به عبارتی هنگامی که پرده‌ها کنار رود، می‌بینید چیزی را که فکر نمی‌کردید.

وَالْحَمْدُ للَّهِ رَبِّ الْعالَمین[1] محمّد (47) آیه 24
[2] المطففین (83) آیه 11
[3] غافر (40) آیه 78