به نام خداوند همه مِهر مِهروَرز

ثُمَّ اسْتَنْهَضَكُمْ فَوَجَدَكُمْ ناهِضِینَ خِفافاً، وَ اَحْمَشَكُمْ فَأَلْفاكُمْ غِضاباً، فَوَسَمْتُمْ غَیرَ إِبِلِكُمْ وَ اَوْرَدْتُمُوها غَیرَ شِرْبِكُمْ. هذا وَ الْعَهْدُ قَرِیبٌ وَ الْكَلْمُ رَحِیبٌ وَ الْجُرْحُ لَمّا ینْدَمِلْ وَ الرَّسُولُ لَمّا یقْبَرْ. بِداراً زَعَمْتُمْ خَوْفَ الْفِتْنَةِ! {أَلا فِى الْفِتْنَةِ سَقَطُوا، وَ اِنَّ جَهَنَّمَ لَمُحِیطَةٌ بِالْكافِرِینَ}

حضرت زهرا عَلَیهِاالسَّلَامُ می‌فرمایند: شیطان از شما خواست تا شما نهضت کنید و برپا باشید. بعد دید که شما هم برپا شدید با ندای شیطان و هم سبک و چالاک هستید.
و اَحْمَشَكُمْ فَأَلْفاكُمْ غِضاباً
و شما را به خشم آورد و نسبت به ما و دین غضبناک شدید.
فَوَسَمْتُمْ غَیرَ إِبِلِكُمْ
در این‌جا حضرت از چند ضرب‌المثل در سخنان‌شان استفاده می‌کنند. وقتی که دید شما نهضت کردید و غضبناک شدید، خواستید که مُهر بزنید. چه چیزی را مُهر بزنید؟ شتری که برای غیر خودتان بود! یعنی آن زمان که هر کسی شتر خودش را داغ می‌زد، شما شتر غیر خودتان را مُهر زدید. کنایه حضرت به غصب خلافت و فدک است که بر روی آن مُهر زدند.
وَ اَوْرَدْتُمُوها غَیرَ شِرْبِكُمْ هذا وَ الْعَهْدُ قَرِیبٌ
این عبارت نیز یک ضرب المثل است. در قدیم یک چشمه وجود داشت و مثلاً پنج قبیله از آن چشمه استفاده می‌کردند. در این‌جا حضرت می‌فرمایند: شما شتران خود را از چشمه‌های دیگر سیراب کردید. شما این کار را کردید در حالی که تنها هفتاد روز از عهدی که با پیامبر صَلَّى‌اللَّهُ‌عَلَیهِ‌وَآلِهِ بستید، می‌گذرد و قبل از آن نیز، هر روز و شب علی عَلَیهِ‌السَّلَامُ را به شما معرفی کرده بود.
وَ الْكَلْمُ رَحِیبٌ وَ الْجُرْحُ لَمّا ینْدَمِلْ وَ الرَّسُولُ لَمّا یقْبَرْ
هنوز جراحات پیامبر صَلَّى‌اللَّهُ‌عَلَیهِ‌وَآلِهِ بهبود نیفتاده بود و سر زخم بسته نشده بود و هنوز جراحت التیام پیدا نکرده بود و هنوز پیغمبر صَلَّى‌اللَّهُ‌عَلَیهِ‌وَآلِهِ در قبر گذاشته نشده بود.
بِداراً زَعَمْتُمْ خَوْفَ الْفِتْنَةِ!
چقدر بی وفا هستید. چقدر دروغ گفتید. این طور به مردم گمان دادید که ما از فتنه جلوگیری کردیم و شما خوف و فتنه را بهانه قرار دادید.
{أَلا فِي الْفِتْنَةِ سَقَطُوا وَ إِنَّ جَهَنَّمَ لَمُحيطَةٌ بِالْكافِرينَ[1]}
خداوند در این آیه از قرآن کریم می‌فرماید: آگاه باش! ای پیغمبر _صَلَّى‌اللَّهُ‌عَلَیهِ‌وَآلِهِ_ که این‌ها در فتنه افتادند و جهنم به کافرین احاطه دارد.

وَالْحَمْدُ للَّهِ رَبِّ الْعالَمینَ


 
[1] التوبة (9) آیه 49