به نام خداوند همه مِهر مِهروَرز

أَیهاً بَنِى قَیلَةَ! أَ اُهْضَمُ تُراثَ أَبِى وَ اَنْتُمْ بِمَرْأًى مِنِّى وَ مَسْمَعٍ وَ مُنْتَدًى وَ مَجْمَعٍ؟ تَلْبَسُكُمُ الدَّعْوَةُ وَ تَشْمَلُكُمُ الْخَبْرَةُ، وَ فِیكُمُ الْعُدَّةُ وَ الْعَدَدُ، وَ لَكُمُ الدّارُ وَ الْجُنَنُ وَ الاَداةُ وَ الْقُوَّةُ، وَ عِنْدَكُمُ السِّلاحُ وَ الْجُنَّةُ، تُوافِیكُمُ الدَّعْوَةُ فَلاتُجِیبُونَ؟! وَ تَأْتِیكُمُ الصَّرْخَةُ فَلاتُغِیثُونَ؟! وَ اَنْتُمْ مَوْصُوفُونَ بِالْكِفاحِ، مَعْرُوفُونَ بِالْخَیرِ وَ الصَّلاحِ

قبیله‌ی اوس و خزرج که از انصار بودند، جدِّ مادری خو‌ش‌نام و معروفی داشتند که با آن‌ همه اختلاف و جنگ در زمان جاهلیّت که با آمدن پیامبر صَلَّى‌اللَّهُ‌عَلَیهِ‌وَآلِهِ صلح کردند، باز به او پایبند بودند و به او افتخار می‌کردند. در این قسمت از خطبه، حضرت زهرا عَلَیهِاالسَّلَامُ خطاب به آن‌ها می‌فرمایند:
أَیهاً بَنِى قَیلَةَ! أَ اُهْضَمُ تُراثَ أَبِى وَ اَنْتُمْ بِمَرْأًى مِنِّى وَ مَسْمَعٍ وَ مُنْتَدًى وَ مَجْمَعٍ؟
وه پسرانِ قیله! آیا از حقم باز داشته شوم؟ و حال آن‌كه شما در دیدگاه و شنیدگاه و مشورت‌گاه هستم و اجتماع شما در دسترس است؟
تَلْبَسُكُمُ الدَّعْوَةُ وَ تَشْمَلُكُمُ الْخَبْرَةُ
فریادم فراگیرتان و پیام‌هایم به گوش‌تان؛
یعنی صدا و دعای من به شما می‌رسد و شما را فراگرفته است و نمی‌توانید بگویید که ما نمی‌دانستیم.
وَ فِیكُمُ الْعُدَّةُ وَ الْعَدَدُ، وَ لَكُمُ الدّارُ وَ الْجُنَنُ وَ الاَداةُ وَ الْقُوَّةُ
در حالى كه هم نفرات و هم آمادگى دارید و هم خانه و پناه‌گاه
یعنی هم آمادگی و وسایل دارید و هم مانند مهاجرین اجاره‌نشین نیستند بلکه صاحب خانه هستید.
وَ عِنْدَكُمُ السِّلاحُ وَ الْجُنَّةُ، تُوافِیكُمُ الدَّعْوَةُ فَلاتُجِیبُونَ؟! وَ تَأْتِیكُمُ الصَّرْخَةُ فَلاتُغِیثُونَ؟!
و هم ابزار و نیرو و سلاح و سپر نزد شماست. فریادم به شمایان مى‌رسد و پاسخم نمى‌دهید؟!
این دعا و ناله‌ی من کاملاً به شما می‌رسد، "تُوافِی" از وفی می‌آید یعنی این ناله و دعای من و دادخواه من به گوش شما می‌رسد و پناهم نمی‌دهید؟! استغاثه یعنی پناه خواستن و اغاثه یعنی پناه دادن.
وَ اَنْتُمْ مَوْصُوفُونَ بِالْكِفاحِ، مَعْرُوفُونَ بِالْخَیرِ وَ الصَّلاحِ
و شمایان پیش‌تر به شجاعت و دلاورى و پهلوانى، مشهور و به خیر و خوبى و صلاح، معروف بودید
"كِفاحِ" یعنی کسی که بدون وسیله و سلاح جلوی دشمن می‌ایستد. حضرت زهرا عَلَیهِاالسَّلَامُ می‌فرمایند: با این حال به من کمک نمی‌‌‌کنید و صدای من را نمی‌شنوید.

وَالْحَمْدُ للَّهِ رَبِّ الْعالَمینَ