«وَ الدّاعی إلَیهِ وَالْعامِلُ بِما یَرْضاهُ وَ الْمُحارِبُ لأعْدائِهِ وَ الْمُوالی عَلَی طاعَتِهِ وَالنّاهی عَنْ مَعْصِیَتِهِ»


«او مردمان را به سوی او [کتاب خدا] بخواند و به آنچه موجب خشنودی اوست، عمل کند و با دشمنانش ستیز نماید. او سرپرست فرمانبرداری خداوند و بازدارنده از نافرمانی او باشد.»
«وَالدّاعی إلَیهِ»: مردم را به خدا و کتاب خدا دعوت می‌کند. «إلَیهِ» هم می‌تواند به «اَلله» که نزدیک‌ترین مرجع ضمیر است برگردد و هم می‌تواند به «کِتابِ اللهِ» برگردد.
«وَالْعامِلُ بِما یَرْضاهُ»: عامل است به آنچه خدا را راضی کند. او تمام اعمال و کردارش در جهت و در خطّ جلب خشنودی خداست. این از بزرگ‌ترین مشخصات بارز امیرالمؤمنین علی علیه‌السّلام است که عامل است به آنچه رضایت خدا را جلب کند.
«وَالْمُحارِبُ لأعْدائِهِ»: علی کسی است که با دشمنان خدا جنگ می‌کند. به این جهت که رضایت خدا را جلب کند، با دشمنان او در ستیز است.
«وَالْمُوالی عَلَی طاعَتِهِ»: سرپرستی و دست‌گیری می‌کند - مردم را - درراه اطاعت خدا. «مُوالی» یعنی کسی که سرپرستی می‌کند. مردم را سرپرستی و کمک می‌کند، به این معناست که درراه اطاعت خداوند مردم را می‌خواند. «وَالنّاهی عَنْ مَعْصِیتِهِ»: و نهی می‌کند مردم را از عصیان و مخالفت خدا.
در حقیقت ایشان با بیان این جملات می‌فرمایند که امیرالمؤمنین علی علیه‌السّلام اوّلین عمل‌کننده به احکام دین و بالاترین عمل‌کننده به آن است؛ زیرا خلیفه‌ و جانشین من است. همان‌طور که من قولاً و عملاً مردم را دعوت می‌کنم به اطاعت خدا و نهی می‌کنم از معصیت خدا، علی علیه‌السّلام هم این‌چنین است.
این چند صفت: دعوت به خدا و به کتاب خدا، بر طبق رضایت خدا، جنگ با دشمنان خدا، اطاعت خدا، سرپرستی و راهنمایی و نهی از معصیت خدا، بر جانشین رسول اکرم صلی‌الله علیه و آله صفات کمال است.


والسّلام عليكم و رحمة الله و بركاتُه