«مَعاشِرَ النّاسِ، قَد ضَلَّ قَبلَکم أکثَرُ الأوَّلینَ، وَ اللهُ لَقَد أهلَکَ الأوَّلینَ وَ هُو مُهلِکُ الآخِرینَ. قالَ اللهُ تَعالی: ﴿ أَ لَمْ نُهْلِکِ الْأَوَّلینَ * ثمُ‌َّ نُتْبِعُهُمُ الآخِرِینَ * کذَالِکَ نَفْعَلُ بِالْمُجْرِمِینَ * وَیلٌ یوْمَئذٍ لِّلْمُکَذِّبِینَ ﴾(1) »


«هان مردمان! شمار فزونی از گذشتگان شما، گمراه شدند و خدا نابودشان کرد و همو نابودکننده‌ی آیندگان است. خداوند فرموده: ﴿ آیا پیشینیان را تباه نکردیم و در پس آنان، آیندگان را نابود نساختیم؟ آری با مجرمان این‌چنین کنیم، وای بر ناباوران در روز رستاخیز ﴾.»
پیامبر اکرم صلی‌الله علیه و آله در این فراز اشاره می‌کنند به امامان نار که خدا و رسول از آن‌ها بیزار هستند. آن‌ها خلافت، ولایت، امامت، وصایت و وراثت پیامبر اکرم صلی‌الله علیه و آله را به پادشاهی تبدیل و غصب می‌کنند که قبلاً درباره‌ی این‌ها صحبت فرموده بودند.
اکنون می‌فرمایند: شما که آخرین هستید، مثل گذشتگان اوّلین هستید. آن‌ها چه جرمی انجام دادند که به هلاکت رسیدند؟ شما هم مانند آن‌ها به هلاکت خواهید رسید.
این قانون خداست که اگر قومی را خدا دعوت کرد و آن‌ها لجاجت و عناد به خرج دادند، پس از فرصتی که خدا به ایشان می‌دهد، عذاب بر آن‌ها وارد خواهد شد.والسّلام عليكم و رحمة الله و بركاتُه


منابع:

1) المرسلات(77) : 16- 19.