«ثُمَّ فی عَلِیٍّ بْنِ أبی طالِبٍ، ثُمَّ فِی النَّسْلِ مِنْهُ إلَی الْقائِمِ الْمَهْدِیِّ الَّذی یأْخُذُ بِحَقِّ اللَّهِ وَ بِکُلِّ حَقٍّ هُوَ لَنا»


«سپس در جان علی‌بن ابیطالب و آن گاه در نسل او تا قائم مهدی - که حقّ خدا و ما را می‌ستاند - جای گرفته است.»
«مَسْلوکٌ فِیِّ»: این نوری که در من راه‌یافته ، دو نور است. یک نور به اعتبار خلقت و نظام آفرینش است که طبق روایات، اوّلین نوری است که از نور عظمت خدا مشتق شده و اشتقاق پیداکرده و آن نور، وجود مقدّس پیامبر اکرم صلی‌الله علیه و آله است. سپس به‌وسیله‌ی ایشان این نور به امیرالمؤمنین علی علیه‌السّلام و سپس در نسل علی علیه السلام تا قائم مهدی عجلّ الله فرجه الشریف قرارگرفته است.
خداوند متعال خلقت را چنین قرار داده که قبل از این‌که به عالم ارواح و ابدان برسد، نخست در عالم انوار نور پیامبر اکرم صلی‌الله علیه و آله را از نور عظمت خودش خلق کرده است. خداوند از نور پیامبر اکرم صلی‌الله علیه و آله، نور امیرالمؤمنین تا امام زمان علیهم السلام را خلق کرده است.
معنای دیگرش می‌تواند نور علم باشد. نور دارای کمالات دیگری هم هست، مانند: نور رحمت، نور رأفت، نور مهر... تمام این‌ها از نور علم استفاده می‌شود و نور علم شامل تمام این زیرمجموعه هاست. نور تمام کمالات - که بزرگ‌ترینش علم است - را خداوند متعال به پیامبر اکرم صلی‌الله علیه و آله تا امام زمان علیه‌السّلام عطا کرده است. این می‌تواند کمالات عالم ناسوت باشد و هم عوالم بالاتر.
رسول خدا صلی‌الله علیه و آله سپس می‌فرمایند: مهدی قائم کسی است که «یأْخُذُ بِحَقِّ اللَّهِ وَ بِکُلِّ حَقٍّ هُوَ لَنا» حقّ خدا و تمام حقوقی را که برای ماست، می گیرد.


والسّلام عليكم و رحمة الله و بركاتُه