« ألا ! إنَّ خاتَمَ الْأَئِمَةِ مِنَّا الْقائِمَ الْمَهْدِیَّ »

آگاه باشید ! آخرین امام قائم مهدی ، از ماست .
حضرت در این جا سه لقب را در مورد آخرین وصیّشان امام زمان علیه السّلام پی در پی فرموده اند . « خَاتَمَ الأَئِمَةِ » ، « اَلقائِمَ » ، « اَلمَهدِیَّ » .
« خَاتَمَ الأَئِمَةِ »
پیامبراکرم صلی الله علیه و آله و ائمّه علیهم السّلام به این جمله افتخار و مباهات می کنند که آخرین امام و آن قیام کننده ی هدایت شده از ماست . معلوم می شود جمله ی « خَاتَمَ الأَئِمَةِ » را نوع مردم می شناختند که حضرت در خطبه ی غدیر مقابل بیش از یکصد هزار نفر اعلام کردند که « خَاتَمَ الأَئِمَةِ » از ماست . او ضمن این که « خَاتَمَ الأَئِمَةِ » است و آخرین امام ها است ، « اَلقائِمَ » قیام کننده و « اَلمَهدِیَّ » هدایت شده از جانب خداست .
این سه لقبِ اختصاصی امام زمان علیه السّلام است . با توجّه به این که همه ی ائمّه علیهم السّلام ( قائِمٌ بِأَمرِاللهِ ) هستند ، و با این که در خطابه ی غدیر راجع به امیرالمؤمنین فرمودند : « هُوَ التَّقِیُ النَّقِیُّ الهادِی المَهدِیُّ » نوع ائمّه علیهم السّلام این القاب را دارند ؛ چون هدایت شده و راهنمایی شده از جانب خداوند متعال هستند ؛ امّا درباره ی امام زمان علیه السّلام که قیام کننده ی به امر خداوند است ، اختصاصی است « یَملَأُ الأَرضَ عَدلاً وَ قِسطاً بَعدَ ما مُلِئَت ظُلماً وَ جَوراً » .
لذا از ائمّه علیهم السّلام می پرسند : آیا شما قائم هستید ؟ معصوم علیه السّلام می فرمایند : همه ی ما ( قائم بِأَمرِاللهِ ) هستیم ؛ ولی آن قائمی که زمین را پر از عدل و داد می کند دوازدهمین جانشین پیامبر آخرالزّمان است .
« اَلمَهدِیّ » هدایت شده از جانب خداست ؛ یعنی فرمان او فرمان خداست ، دست او در عالم امر است ، و از عالم امر خدا هدایت می شود .


والسّلام عليكم و رحمة الله و بركاتُه