« مَعاشِرَالنّاسِ، التَّقْوی ، التَّقْوی ، وَاحْذَرُوا السّاعَةَ كَما قالَ اللَّهُ عَزَّوَجَلَّ : ﴿ إِنَّ زَلْزَلَةَ السَّاعَةِ شَيْ‏ءٌ عَظيمٌ﴾(1) اُذْكُرُوا الْمَماتَ وَالْمَعادَ وَالْحِسابَ وَالْمَوازينَ وَالْمُحاسَبَةَ بَيْنَ يَدَی رَبِّ الْعَالَمِينَ وَالثَّوابَ وَالْعِقابَ» .


«هان مردمان! تقوا را، تقوا را رعایت کرده، از سختی رستاخیز بپرهیزید همان‌گونه که خداوند عزّوجل فرمود: ﴿ البتّه زمین‌لرزه‌ی روز رستاخیز، حادثه‌ای بزرگ است ﴾. به یاد آورید مرگ و قیامت را، حساب و ترازوها[برای توزین اعمال]را، محاسبه‌ی در برابر پروردگار جهانیان و پاداش و کیفر را.»
این مطلب طبق فصاحت و بلاغت پیامبر اکرم صلی‌الله علیه و آله است که برای استدلال خود، آیات قرآن کریم را بیان می‌کنند. نبیّ اکرم صلی‌الله علیه و آله مردم را به تقوا دعوت کرده که مبادا با سخنان ایشان مخالفت کنند و از سختی زلزله‌ی قیامت (که در مقدّمه‌ی قیامت زلزله خواهد شد) مردم را بر حذر می‌دارند.
«اُذْکُرُوا الْمَماتَ وَالْمَعادَ وَالْحِسابَ وَالْمَوازینَ وَالْمُحاسَبَةَ بَیْنَ یدَی رَبِّ الْعَالَمِینَ»: پیامبر اکرم صلی‌الله علیه و آله در این‌جا کاملاً تذکّری صحبت می‌فرمایند که‌ ای مردمی که پای صحبت من هستید! با من مخالفت نکنید. مرگی هست، معادی هست، حسابی هست، میزان‌ها و ترازوهایی هست که اعمال شما با آن سنجیده می‌شود و در محضر خدای رَبِّ العَالَمِین محاسبه و ثواب و عقاب هست. گویا که شما [منافقین] همه‌ی این‌ها را فراموش کردید و فقط عَلم مخالفت را می‌خواهید برافرازید و با من مخالفت کنید و نگذارید پس از من علی جانشین من شود و جای من به امامت برسد.


والسّلام عليكم و رحمة الله و بركاتُهمنابع:

1) الحجّ (22): 1.