« مَعاشِرَالنّاسِ، ماتَقُولونَ ؟ فَإنَّ اللهَ يَعْلَمُ كُلَّ صَوْتٍ وَ خافِيَةَ كُلِّ نَفْسٍ ، (فَمَنِ اهْتَدَی فَلِنَفْسِهِ وَ مَنْ ضَلَّ فَإِنَّمَا يَضِلُّ عَلَيْهَا)(1) »


«هان مردمان! اکنون چه می‌گویید؟ همانا خداوند هر صدایی را می‌شنود و بر اسرار دل‌ها آگاه است. ﴿ هر آن کس هدایت پذیرد، به خیر خویش پذیرفته و آن که گمراه شد، به زیان خود رفته ﴾
«فَإنَّ اللهَ یَعْلَمُ کُلَّ صَوْتٍ وَ خافِیةَ کُلِّ نَفْسٍ»: بدانید! خداوند متعال همه‌ی صداها را می‌داند و می‌شناسند و پنهان و درون شما را هم می‌داند. خداوند به اقرارهایی که کردید، آگاه است. خداوند می‌داند چه کسانی دلشان با گفتارشان یکی است و چه کسانی دلشان با گفتارشان یکی نیست.
﴿ فَمَنِ اهْتَدَی فَلِنَفْسِهِ وَ مَنْ ضَلَّ فَإِنَّمَا یَضِلُّ عَلَیهَا ﴾: کسانی که هدایت را پذیرفتند، به نفع خودشان است و کسانی که گمراه شدند، به ضرر خودشان است.
«لام» برای نفع و «عَلَی» برای ضرر می‌آید. وقتی می‌گویند این کار به «لَه» خودش است، یعنی به نفع خودش است. وقتی می گویند «عَلَیه» خودش است، یعنی به ضرر خودش است. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می‌فرمایند «فَمَنِ اهْتَدَی فَلِنَفْسِهِ»: کسانی که هدایت بپذیرند، به نفع خودشان است.
«وَ مَنْ ضَلَّ»: کسانی که گمراه شدند «فَإِنَّمَا یضِلُّ عَلَیهَا»: این است و جز این نیست که به ضرر خودشان است.


والسّلام عليكم و رحمة الله و بركاتُهمنابع:

1)
الزّمر (39): 41.