به نام خداوند همه مِهر مِهروَرز

متن سوال:


ضمن عرض سلام و خسته نباشید، من چند سؤال دارم که لطفا به آن پاسخ بفرمایید.
سؤال اول: آشنایی ایرانیان با اسلام و ایمان اون‌ها به این دین از کجا شروع شد؟
سؤال دوم: آیا امیرالمؤمنین در جنگ عمر و ایرانیان نقشی داشتند؟
سؤال سوم: و آیا این جنگ نتایج مطلوبی در جهت ایمان ایرانیان داشت یا نه؟؟؟ آیا می‌توان حاکمیت جناب سلمان و حذیفه بر ایران، ورود علوی‌ها در دوران حاکمیت عباسیان و دوران حکومت امیرالمؤمنین علیه السلام و تشریف فرمایی حضرت رضا علیه‌السلام را از دلایل ایمان ایرانیان بر شمرد؟

 

متن پاسخ:


با عرض سلام و پوزش بابت تأخیر در پاسخگویی به سؤال شما؛ در ادامه پاسخ شما ذکر شده است:
طبق گواهى تاريخ، پيغمبر اكرم صلى الله عليه و آله در زمان حيات مبارکشان پس از چند سالى كه از هجرت گذشت، نامه‏ هايى به سران كشورهاى جهان نوشتند و پيامبرى خود را اعلام و آنها را به دين اسلام دعوت كردند. يكى از آن نامه ‏ها، نامه ‏اى بود كه به خسرو‌ پرويز پادشاه ايران نوشتند و او را به اسلام دعوت كردند، ولى چنانكه همه شنيده ‏ايم خسرو پرويز نسبت به نامه آن حضرت اهانت كرد و آنرا دريد. خسرو به پادشاه يمن كه دست نشانده حكومت ايران بود دستور داد كه درباره اين مرد مدعى پيغمبرى كه به خود جرأت داده كه به او نامه بنگارد و نام خود را قبل از نام او بنويسد، تحقيق كند و عنداللزوم او را نزد خسرو بفرستد. ولى هنوز فرستادگان پادشاه يمن در مدينه بودند كه خسرو سقوط كرد و شكمش به دست‏ پسرش دريده شد. رسول اكرم صلى الله عليه و آله قضيه را به فرستادگان پادشاه يمن اطلاع داد. آنها با حيرت تمام خبر را براى پادشاه يمن بردند و پس از چندى معلوم شد كه قضيه همچنان بوده كه رسول اكرم صلى الله عليه و آله خبر داده است. خود پادشاه يمن و عده زيادى از يمنى ‏ها بعد از اين جريان مسلمان شدند و همراه آنان گروه زيادى از ايرانيان مقيم يمن نيز اسلام اختيار كردند. نيز در زمان حيات پيغمبر اكرم صلى الله عليه و آله، در اثر تبليغات اسلامى عده زيادى از مردم بحرين- كه در آن روز محل سكونت ايرانيان مجوس و غيرمجوس بود- به آيين مسلمانى درآمدند، و حتى حاكم آنجا كه از طرف پادشاه ايران تعيين شده بود مسلمان شد.
البته اگر از نظر فردى در نظر بگيريم، شايد اولين فرد مسلمان ايرانى سلمان فارسى است، و چنانكه مى‏ دانيم اسلام اين ايرانى جليل آنقدر بالا گرفت كه به شرف‏ «سَلْمانُ مِنّا اهْلَ الْبَيْتِ» نايل شد. سلمان نه تنها در ميان شيعيان احترام زياد دارد بلكه در ميان اهل تسنن نيز در رديف صحابه درجه اول به شمار مى ‏رود. ("خدمات متقابل اسلام و ایران"، شهید مطهری، ص ۷۷، بخش آغاز اسلام ايرانيان)
إن‌شاءالله پاسخ سؤال دوم و سوم در شماره‌‌های بعدی مجله الکترونیک ۱۸۴۱ منتشر خواهد شد.