به نام خداوند همه مِهر مِهروَرز
 

متن سوال

لطفا آدرس احادیثی از منابع شیعه و سنی که حضرت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم در طول مدت رسالت خویش حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام را به عنوان جانشین خود معرفی کرده اند، معرفی بفرمایید. با تشکر


متن پاسخ

با عرض سلام خدمت شما کاربر گرامی
پیامبر خدا صلی الله علیه و آله از همان ابتدای بعثت در هر موقعیتی و به هر مناسبتی به معرفی جانشین خود حضرت علی علیه السلام پرداختند و احادیث و مستندات آن در کتب تاریخی و روایی فراوان است و با وجود غرض‌ورزی دشمنان و حذف و سانسور این احادیث، به دلیل کثرت این روایات نتوانستند به طور کامل این مطلب را از بین ببرند و در لابه لای کتب روایی و تفسیری اهل سنت این نشانه‌ها به راحتی مشهود است.
به عنوان مثال به برخی از برجسته ترین این احادیث اشاره می‌کنم:
۱-      حدیث یوم الدار – که اولین ابلاغ رسالت پیامبر صلی الله علیه و آله بود ایشان ضمن معرفی خود به عنوان پیامبری، در میان اقوام و خویشان خود، علی علیه السلام را به عنوان جانشین خود معرفی کرده، فرمودند: إِنَّ هَذَا أَخِی وَ وَصِیی وَ خَلِیفَتِی فِیكُمْ فَاسْمَعُوا لَهُ وَأَطِیعُوا
۲-      حدیث ثقلین – این حدیث متواتر است و در بین شیعه و سنی از ارزش بسیار بالای برخوردار است: إِنِّي‏ تَارِكٌ‏ فِيكُمُ‏ الثَّقَلَيْنِ‏ أَمَا إِنْ تَمَسَّكْتُمْ بِهِمَا لَنْ تَضِلُّوا- كِتَابَ اللَّهِ وَ عِتْرَتِي أَهْلَ بَيْتِي فَإِنَّهُمَا لَنْ يَفْتَرِقَا حَتَّى يَرِدَا عَلَيَّ الْحَوْض‏
۳-      حدیث سفینه – این حدیث را علمای سنی و شیعه نقل کرده اند: مَثَلُ‏ أَهْلِ‏ بَيْتِي‏ كَمَثَلِ‏ سَفِينَةِ نُوحٍ‏ مَنْ‏ رَكِبَهَا نَجَا وَ مَنْ‏ تَخَلَّفَ‏ عَنْهَا هَلَك‏
پیامبرصلی الله علیه و آله در احادیث مشابه، در تبیین سفینه و مصداق آن، می‌فرمایند: يَا عَلِيُ‏ مَثَلُكَ‏ فِي أُمَّتِي كَمَثَلِ سَفِينَةِ نُوحٍ مَنْ رَكِبَهَا نَجَا وَ مَنْ تَخَلَّفَ عَنْهَا غَرِق‏.
توضیح این که با مراجعه به آیه تطهیر و احادیث ذیل آن در می‌یابیم که خداوند متعال، خصوصیت اهل بیت علیهم السلام را نیز بیان فرموده است. إِنَّما يُرِيدُ اللَّهُ‏ لِيُذْهِبَ‏ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَ يُطَهِّرَكُمْ تَطْهِيرا (احزاب /۳۳)


۴-      حدیث منزلت – زمانی که رسول خدا صلی الله علیه و آله می‌خواستند برای جنگ با رومیان در منطقه ای به نام تبوک در شمال جزیره العرب از مدینه خارج شوند، برای جلوگیری از توطئه‌ی منافقان، علی علیه السلام را در شهر به جانشینی خود گذاشتند و این گونه فرمودند: أما ترضى اَن تَكونَ مِنِّى بِمَنزِلَةِ هارونَ مِن موسى اِلّا انَّهُ لَيس نَبِىَّ بَعدى اِنَّهُ لا ينَبَغي اَن اَذهَبَ اِلّا وَ اَنتَ خَليفَتی. آیا دوست نمی‌داری که برای من، همانند هارون نسبت به موسی باشی، جز آن که بعد از من، پیامبری نیست؟ همانا شایسته نیست که من بروم مگر آن که تو جانشین من باشی؟
۵-      خطبه مفصل غدیر که شاهکار معرفی امیرالمومنین علیه السلام توسط رسول خدا صلی الله علیه و آله است. به عنوان نمونه، در قسمتی از این خطبه طولانی به صراحت میفرمایند: مَنْ‏ كُنْتُ‏ مَوْلَاهُ‏ فَعَلِيٌ‏ مَوْلَاهُ … اللَّهُمَّ وَالِ‏ مَنْ‏ وَالاهُ‏ وَ عَادِ مَنْ عَادَاه‏...
۶-       آیه ولایت: إِنَّمَا وَلِيُّكُمُ اللَّهُ وَرَسُولُهُ وَالَّذِينَ ءَامَنُواْ الَّذِينَ يُقِيمُونَ الصَّلَوةَ وَيُؤْتُونَ الزَّكَوةَ وَهُمْ رَ كِعُونَ؛ ولىّ شما، تنها خداست و پيامبر او و كسانى كه ايمان آورده اند و نماز مى خوانند و در حال ركوع، صدقه مى دهند» است كه هيچ ترديدى در شأن نزول و انطباق قطعى آن بر امیرالمؤمنین علیه السلام نيست؛ چون او بود كه در ركوع نمازش، به مستمندى «انگشتر» داد.
 لازم به ذکر است که کتب نوشته شده در این زمینه بسیار زیاد است ولی به عنوان نمونه به کتاب "نورالأمیر فی تثبیت خطبة الغدیر" می‌توان اشاره کرد. مؤلف این کتاب آقای امیر تقدمی معصومی، خطابه‌ی غدیر را به صد قسمت تقسیم کرده است و در ذیل هر بخش، احادیثی که در کتب مورد قبول اهل سنت پیرامون آن مطلب ذکر شده است را آورده است و منابع آن را به تفصیل بیان کرده است. این کتاب به زبان عربی نوشته شده و در حدود ششصد صفحه دارد.
اما کتابی مختصر و به زبان فارسی با استفاده از کتاب فوق نوشته شده به نام خطابه‌ی غدیر در آینه‌ی اسناد که توصیه می‌کنم حتماً به این کتاب مراجعه نمایید.
کتاب روان و ساده و درس گونه‌ی دیگری در زمینه امامت شیعی به نام میثاق آسمانی به قلم مرتضی دهقان توسط انتشارات مکیال به چاپ رسیده که خواندن آن را جهت تکمیل مباحث فوق توصیه می‌کنم.
همچنین کتاب امام مبین که پرسش و پاسخ هایی درباره امامت امیرالمومنین علیه السلام است به قلم حجة الاسلام سید حسین حسینی خطابه‌ی غدیر، در این زمینه بسیار راهگشا خواهد بود.


خدا نگهدار