به نام خداوند همه مِهر مِهروَرز
 

احسان و هديه، زيباتر از هديه‌ی او


پيامبر اكرم صلی الله علیه وآله مي‌فرمايند: « تَهادَوا تَحابُّوا ، تَهادُوا فإنَّها تَذهَبُ بِالضَّغائنِ » (بحار الانوار،ج75، ص44)
«به هم هديه بدهيد، به هم محبت كنيد. كه هديه دادن كينه ها را از بين مي‌برد.»
تا كنون به هديه دادن و هديه گرفتن فكر كرده ايد؟ اصلا" هديه دادن به چه منظور است؟ هدف از اين كار چيست؟ هديه بايد بزرگ باشد يا كوچك ؟ گران باشد يا ارزان ؟ به چه كسي بايد هديه داد؟ از چه كسي بايد گرفت؟... متأسفانه امروزه اين سنت نيكو و اين رسم پسنديده بیشتر به صورت يك معامله پاياپاي درآمده است كه هركس به سود و منفعت آن مي‌انديشد و استفاده و بهره‌ی مادی آن را در نظر مي‌گيرد.
معصوم علیه السلام مي‌فرمايند: « الْهَدِيَّةُ عَلَى ثَلَاثَةِ وُجُوهٍ : هَدِيَّةُ الْمُكَافَاةِ ، وَ هَدِيَّةُ مُصَانَعَةٍ ، وَ هَدِيَّةٌ لِلَّهِ.» (بحار الانوار، ج77، ص153)
هديه دادن به سه شكل است: هديه‌اي كه در عوض هديه داده مي‌شود. هديه‌اي كه براي رشوه و چاپلوسي است و هديه‌اي كه براي خدا داده مي‌شود.
هديه، نشاني است از محبت و احترامي‌ كه نسبت به يكديگر داريد. قدرداني و حق شناسي شما را بيان مي‌كند وحاكي از آن است كه يكديگر را دوست داريد، به ياد هم هستيد و وجودتان براي يكديگر مهم است. علاوه برآن دوستي و محبت را زياد مي‌كند و سبب تحكيم روابط جمعي مي‌گردد.


سوغات سفر هديه‌اي است كه نشان مي‌دهد شما در سفر دوستان وآشنايان خود را از ياد نبرده‌ايد.در سفر زيارتي، براي آنها نيز دعا نموده‌ايد و از طرف آنها زيارت كرده‌ايد.
تمام مناسبت ها و ايامي‌ كه به عناوين مختلف نام گذاري شده و هديه دادن را مي‌طلبد، بهانه‌اي براي بيان همين احترام و علاقه است.
بنابر این هر چيز كوچكي كه اثر مثبت بگذارد و دل ها را به هم نزديك كند، هديه است و از آن جا كه ما را امر نموده اند كه سلام را به بهتر از آن پاسخ گوييم، چه زيباست كه هديه را نيز به بهتر از آن جواب دهيم!
«كنيزكي دسته گلي به امام حسين علیه السلام تقديم کرد. امام علیه السلام دسته گل او را پذيرفتند و او را آزاد كردند. يكي از ياران امام پرسيد: “ به خاطر دسته گلي آزادش مي‌كنيد؟»
فرمودند: خداوند به ما چنين آموخته است.
{وُ اِذا حْييتُم بِتَحيُّه فَحُيًّوا بِاَحسُنُ منها اَو رْدًّوها} (نساء/86)
آزادي او، هديه‌اي بود زيباتر از هديه‌ی او كه ما آن را به او عطا نموديم. (پيشواي شهيدان، ص71)
آيا شود كه ما هم دسته گلي به فرزند حسين علیه السلام تقديم كنيم و به پيشگاهشان سلامي‌ دهيم، تا ایشان بهتر از آن ما را جواب دهند؟!