به نام خداوند همه مِهر مِهروَرز
 

متن سوال:

آیه ای از قرآن درباره‌ی دوستی با مردم بفرمایید.

متن پاسخ:

با سلام و تشکر از اینکه به سایت خطابه ی غدیر مراجعه کردید و سؤالتان را از ما پرسیدید.
آیات زیادی را در این زمینه می‌توان یافت که به طور مستقیم و غیرمستقیم به این موضوع پرداخته باشد. با جستجوی مختصری که نمودیم، چند مورد زیر به نظرمان آمد:
«وَ اعْبُدُواْ اللَّهَ وَ لَا تُشرِكُواْ بِهِ شَيًا  وَ بِالْوَالِدَيْنِ إِحْسَنًا وَ بِذِى الْقُرْبىَ‏ وَ الْيَتَامَى‏ وَ الْمَسَاكِينِ وَ الجَارِ ذِى الْقُرْبىَ‏ وَ الجْارِ الْجُنُبِ وَ الصَّاحِبِ بِالْجَنبِ وَ ابْنِ السَّبِيلِ وَ مَا مَلَكَتْ أَيْمَانُكُمْ  إِنَّ اللَّهَ لَا يحِبُّ مَن كَانَ مخُتَالًا فَخُورًا»
و خدا را بپرستيد، و چيزى را با او شريك مگردانيد و به پدر و مادر احسان كنيد و درباره‌ی خويشاوندان و يتيمان و مستمندان و همسايه‌ی خويش و همسايه‌ی بيگانه و همنشين و در راه ‏مانده و بردگانِ خود [نيكى كنيد]، كه خدا كسى كه متكبّر و فخرفروش است را دوست نمى‏ دارد. سوره مبارکه‌ی نساء، آیه 36
«لَن تَنَالُواْ الْبرَّ حَتىَ‏ تُنفِقُواْ مِمَّا تحُبُّونَ  وَ مَا تُنفِقُواْ مِن شىَ‏ءٍ فَإِنَّ اللَّهَ بِهِ عَلِيمٌ»


هرگز به (حقيقت) نيكوكارى نمى ‏رسيد مگر اينكه از آنچه دوست مى‏ داريد، (در راه خدا) انفاق كنيد و آنچه انفاق مى‏ كنيد، خداوند از آن آگاه است. سوره مبارکه‌ی آل عمران، آیه 92
«محَّمَّدٌ رَّسُولُ اللَّهِ  وَ الَّذِينَ مَعَهُ أَشِدَّاءُ عَلىَ الْكُفَّارِ رُحَمَاءُ بَيْنهُمْ ...»
محمّد صلی الله علیه و آله  فرستاده‌ی خداست و كسانى كه با او هستند در برابر كفّار سرسخت و شديد، و در ميان خود مهربانند ... سوره مبارکه فتح، آیه 29
در مورد آیات فوق اگر سؤالی دارید یا مطلبی نیاز به توضیح دارد، حتماً بیان بفرمایید. البته آیات دیگری نیز هست ولی چون پاسخ آن طولانی می‌شد، به همین چند آیه فوق بسنده کردیم.
همچنین روایات فروانی از جانب امامان به ما رسیده است که دستور  فرموده‌‌اند که با مردم خوش‌برخورد باشیم، به آن‌ها محبت کنیم و دوستشان بداریم. خدا جامعه‌ای را دوست دارد که مردم آن با هم خوب باشند و همدیگر را دوست داشته‌باشند. به فکر هم باشند، در سختی‌ها به یکدیگر کمک کنند. در این صورت خدا هم از آن‌ها راضی می‌شود و خیر و برکاتش را برای آن‌ها زیاد می‌گرداند.
(مضمون روایت) مردى خدمت پیامبر صلّى اللّه عليه و آله رسید و عرض کرد: يا رسول اللّه قلبم سخت شده و از نرمى دور گشته است. پیامبر صلّى اللّه عليه و آله به او فرمودند: به پدر و مادر نيكى كن و به فقیران غذا بده و به سر يتيمان دست بكش و به آن‌ها غذا بده. و با همسايه ‏ات چه نزدیک باشد و چه دور رفت و آمد کن، و آن‌ها را مرنجان. آن مرد به پیامبر عرض كرد: يا رسول اللّه حق همسايه بر همسايه چه چيز است؟
پیامبر صلّى اللّه عليه و آله به او فرمودند: اگر تو را دعوت كند، دعوتش را بپذیری و اگر فقير شود، از او دستگیری کنی و اگر قرض خواهد، به او بدهى. و اگر خيرى به او رسد، به او تبریک گویى. در مصيبت، او را تعزيت نمایى و اگر از دنیا رفت، بر جنازه‌ی او حاضر شوى و ديوار خانه‌ات را بلندتر از ديوار خانه‌ی او بالا نبری، چون در این صورت باد به خانه‌ی او نمی رسد.