به نام خداوند همه مِهر مِهر وَرز

 


غدير، خنثى كننده‌ی توطئه‌های منافقینآن‌چه مى‌توانست همه‌ى نقشه‌هاى منافقين را يك جا خنثى نمايد و اسلام را در چنين جو اجتماعى بر حقيقت خود حفظ كند، تعيين و اعلان رسمى جانشين پيامبر بود.
آن حضرت اين مهم را از آغاز بعثت خويش در هر فرصت مناسب بيان مى‌فرمود، و حتى بارها با سند و پشتوانه‌ى اجتماعى مطرح مى‌كرد، تا آن‌جا كه روزى اميرالمؤمنين عليه‌السلام را فراخواند و سپس به خادم خود دستور داد تا صد نفر از قريش و هشتاد نفر از ساير عرب و شصت نفر از عجم و چهل نفر از اهل حبشه را جمع نمايد. وقتى اين عده جمع شدند دستور داد ورقه‌اى بياورند. سپس به آنان دستور داد مانند صف نماز در كنار يك‌ديگر بايستند و فرمود:
«اى مردم، آيا قبول داريد كه خداوند صاحب اختيار من است و به من امر و نهى مى نمايد و من در برابر سخن خدا حق امر و نهى ندارم؟»
گفتند: «آرى، يا رسول الله». فرمود: «آيا من نسبت به شما از خودتان صاحب اختيارتر نيستم و به شما امر و نهى مى كنم و شما در برابر سخن من حق امر و نهى نداريد'؟ گفتند: بلى، يا رسول الله.
فرمود: هر كس كه خداوند و من صاحب اختيار اوييم اين على صاحب اختيار اوست. او شما را امر و نهى مى‌كند و شما در برابر سخن او حق امر و نهى نداريد. خداوندا دوست بدار هر كس او را دوست بدارد، و دشمن بدار هر كس او را دشمن بدارد، و يارى كن هر كس او را يارى كند، و خوار كن هر كس او را خوار كند. خداوندا! تو شاهد من بر اينان هستى كه من ابلاغ كردم و دل‌سوزى نمودم.
سپس دستور داد آن ورقه "كه اين مطالب در آن نوشته شده بود" سه بار براى آنان خوانده شود. بعد سه بار فرمود: چه كسى از شما مايل است اين پيمان را باز پس گيرد؟ آنان سه مرتبه گفتند: به خدا و پيامبرش پناه مى‌بريم از اين‌كه گفته‌ى خود را باز پس گيريم.
بعد آن حضرت ورقه را بست و با مُهر يكايك آن جمع ورقه را مهر نمود و فرمود: اى على، اين نوشته را نزد خود نگه دار، و هر كس اين پيمان را شكست آن را برايش بخوان تا من در روز قيامت خصم او باشم.
با همه‌ى اين اقدامات، پيامبر صلى‌الله‌عليه‌و‌آله اعلان و نصب و تعيين رسمى و عمومى را براى موقعيتى مهم از نظر زمانى و مكانى در نظر گرفته بود كه در عظيم‌ترين اجتماع مردم در تاريخ حيات آن حضرت و در آخرين ماه‌هاى عمر او بود. وحشت منافقين هم از همين بود و به صور مختلف در مقابل آن سنگ اندازى مى‌كردند.
آن موقعيت زمانى و مكانى براى اعلان رسمى 'غدير خم' بود كه بطور اساسى منافقين را فلج كرد و نقشه‌هاى چندين ساله‌ى آنان را نقش بر آب كرد و بر آن‌چه در خاطر شيطان صفت خود پرورده بودند خط بطلان كشيد.
حضرت فاطمه‌ى زهرا عليهاالسلام در اين باره مى‌فرمايد : 'وَاللهِ لَقَدْ عَقَدَ لَهُ يَوْمَئِذٍ الْوِلاءَ لِيَقْطَعَ مِنْكُمْ بِذلِكَ الرجاءَ'. (عوالم: جلد 11 صفحه 595 حدیث 58)
'پيامبر در روز غدير، عقد ولايت را براى على محكم كرد تا اميد شما را بدين طريق از آن قطع كند'.