به نام خداوند همه مِهر مِهر وَرز


او نیکو و برگزیده ی خداست


پیامبرصلی الله علیه وآله وسلم درمعرفی ایشان می فرمایند: «أَلا إِنَّهُ خِيَرَةُ اللَّهِ وَ مُخْتارُهُ» : «هان ! او نیکو و برگزیده ی خداست.»
«خِيَرَةُ و مُخْتارُهُ»  هر دو از یک لغت به معنی خیر و خوبی است . لغت خیر یعنی بهتر و برتر بودن ،البته کلمه ی خیر، «اخیر» بوده که  بر اثر کثرت استعمال «الف» آن حذف و خیر شده است . «مُخْتارُهُ » اسم مفعول است. مختار یعنی انتخاب شده و برگزیده. معنای این دو به هم خیلی نزدیک است، زیرا «خِيَرَةُ» مصدر است .


برگزیده ی الهی

خداوند ، امام زمان علیه السلام را در جسم ، روح و نور برگزیده است. درباره ی هر کدام از این موارد، احادیث و روایات متعددی وارد شده که بسیار مفصّل است.
برطبق بسیاری ازروایات واحادیث ، اولین خلقت خداوند ، نور چهارده معصوم سلام الله علیهم اجمعین است که از نور عظمت و بزرگی خدا مشتق شده است.
در روایت آمده است:« خداوند از نور عظمت خودش، نور خاتم الانبیا محمد صلّی الله علیه و آله و سلّم را مشتق کرده است. از نور پیغمبر صلّی الله علیه و آله و سلّم ، نورحضرت امیرالمؤمنین علیه السلام  و نور حضرت فاطمه الزهرا سلام الله علیها را آفریده است.  از نور حضرت علی علیه السلام  و حضرت فاطمه سلام الله علیها ، نور امام حسن و امام حسین علیهما السلام را خلق کرده است..»(۱)منابع

۱-الخصال، ۲: ۵۷۴