بسمه تعالی
صلی الله علیک یا صاحب الزمان
چرا ختم خطابه‌ی غدیر؟

 
۱-  آن‌چه به طور خلاصه می توان در مورد خطابه‌ی غدیر گفت این است که این خطبه سخنرانی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم در روز غدیر است. همان سخنرانی که اغلب ما بیش از دو جمله از آن را نمی دانیم "من کنت مولاه فهذا علی مولاه! همان سخنرانی که حدود ۳ ساعت به طول انجامید و در پایان آن حاضرین طی سه روز با پیامبر اکرم صلی الله وعلیه وآله وسلم و امیر المؤمنین علیه السلام بیعت کردند تا آن روز را فراموش نکنند و پیمان نشکنند.

۲- خطابه‌ی غدیر محکم ترین سند ولایت ائمه ی اطهار علیهم السلام است و منشور جاودانی اسلام. همه از کودکی آموخته ایم که پیامبر صلی الله علیه و آله فرمودند: من در بین شما دو امانت گران بها را باقی می گذارم، کتاب خدا و عترتم را. پس شایسته است که در کنار قرائت قرآن و توجه و تمسک به آن، به خطبه‌ی غدیر نیز توجه شود و در مطالعه و قرائت و ژرف نگری در آن همّت بیشتری گمارده شود.

۳- مسلم است که قرائت و اُنس با هر مطلبی موجب درک بیشتر مفاهیم و اعماق آن می شود. خطابه ی غدیر نیز از این اصل مستثنی نیست و قطعاً قرائت و ختم خطابه باعث نفوذ هر چه بیشتر معانی و پیام های این متن نورانی که مشتمل بر تمامی رؤوس اعتقادی می باشد در قلب شیعیان و مسلمانان خواهد شد.

۴- ذکرعلیٍ عبادَهٌ، بیان فضایل امیرالمؤمنین علیه السلام عبادت است. آیا می دانید در خطابه ی غدیر به ۱۹۸ فضیلت از فضایل ایشان اشاره شده است و خواندن خطابه عبادت محسوب می شود؟

۵- پس چه خوب است سنت حسنه ختم قرآن را که در میان مسلمانان از ارج و قرب زیادی برخوردار است و موجب برکات فراوانی می شود در مورد خطابه ی غدیر نیز اجرا کنیم، تا برکات انس با ثقلین را دریابیم. همانا که روح قرآن ائمه علیهم السلام هستند و ائمه علیهم‌السلام از معانی قرآن خبر می دهند.

۶- در پایان به طلایی‌ترین جمله خطبه اشاره می‌کنیم‌ که پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم فرمودند : فلیبلغ الحاضر الغائب و الوالد الولد الی یوم القیامه، بایسته است پیام امروز من (خطابه‌ی غدیر) را حاضران به غائبان و فرزندداران به فرزندان تا روز قیامت برسانند.
پس بیایید با شرکت در ختم خطابه‌ی غدیر (ختم ۱۱۰۰۰۰ خطابه‌ی غدیر در ماه ذی الحجه) هم خودمان  خطابه‌ی غدیر را بخوانیم و هم دیگران را به این مهّم دعوت کنیم.


تا نفس هست راز می گوییم روز و شب چون نماز می گوییم
نسل در نسل از علی و غدیر باز گفتند و باز می گوییم