به نام خداوند همه مِهر مِهر وَرز

درس 56: ثواب ابلاغ ولایت، مغفرت گذشتگانپیامبر صلی الله علیه و آله در آخرین فراز از فرمایشات خود در خطابه ی غدیر می فرمایند:
"قُولُوا ما يَرْضَى ‏اللَّهُ بِهِ عَنْكُمْ مِنَ الْقَوْلِ"(1) آنچه خدا را خشنود می کند بگویید.
منظور از این گفتار می تواند هم گفتار لفظی و هم گفتار اعتقادی باشد. چون قول به معنای اعتقاد هم هست. مثلاً هنگامی که گفته می شود: قول و رای شما چیست؟ منظور نظر و اعتقاد است که سؤال می شود. یکی از نکات اصلی اخلاقی، این است که انسان در تلفظ و گفتارش هم، رعایت رضایت خداوند متعال را داشته باشد. زیرا که گفتار ویترین تفکرات باطنی است و راجع زبان گفته شده است که زبان عنوان قلب مؤمن است.
از سوی دیگر گفتار در شنیدن انسان از گفتار خودش و در اندیشه و قلبش تأثیر بسزایی دارد.  لذا توصیه شده است +++  نکنید؛ قرآن را طوری بخوانید که خود نیز بشنوید. این القائات پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله همگی در روح انسان مؤثر است. بالاترین، ساده ترین و عمومی ترین گفتار اذکار است که در دین به ما سفارش شده است. پیامبر صلی الله علیه و آله در پایان حدود یک ساعت سخنرانی، مردم را دعوت می کنند به بیان جملاتی که خداوند به واسطه آن جملات، از آنان راضی می شود و در ادامه می فرمایند: "فَإِنْ تَكْفُرُوا أَنْتُمْ وَ مَنْ فِى الْأَرْضِ جَميعاً فَلَنْ يَضُرَّاللَّهَ شَيْئاً"(2)
در انتهای بیانات خود حضرت، اتمام حجت فرموده و می گویند: سعی کنید با قول و فکر و اعتقادتان موجب رضایت خدا باشید ولی خدا از شما بی نیاز است.
در ادامه نیز می فرمایند: "اَللَّهُمَّ اغْفِرْ لِلْمُؤْمِنينَ (بِما أَدَّيْتُ وَأَمَرْتُ) وَاغْضِبْ عَلَى (الْجاحِدينَ) الْكافِرينَ، وَالْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمينَ"(3)
خدایا بیامرز ایمان آوردندگان به آنچه ادا کردم و فرمان دادم و بر انکارکنندگان کافر، خشم گیر! و الحمدلله رب العالمین.
از این جمله استفاده می شود که پیامبر صلی الله علیه و آله ثواب و اجر ادای وظیفه و فرماندهی خودشان را در غدیر، غفران مؤمنین قرار داده اند و آخرین جمله قبل از حمد و ثنای الهی و پایان صحبتشان بوده، که هم در قالب دعا و هم نفرین است و پس از آن نیز با حمد و ثنای الهی فرمایشات خود را به پایان برده اند که این امر اوج فصاحت و بلاغت سخنرانی ایشان است.
"خدایا به خاطر اینکه من اداء کردم و فرمان تو را در غدیر، در باب ولایت امیرمؤمنان علیه السلام، انجام دادم،  مؤمنین را ببخش." سپس حمد و ثنای الهی را به بالاترین و پرمعناترین الفاظ انجام داده و می فرمایند "الحمدلله رب العالمین". الله جامع اسماء الهی است و هنگامی که این نام با رب و سپس با عالمین همراه شود، بالاترین، والاترین و جامع ترین اسماء الهی در این حمد استفاده شده است، که در حقیقت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله این کار خود را و این رسالت بزرگ را با جامع ترین اسماء الهی به پایان رسانده اند.
خدا را شاکریم که به ما توفیق خدمتگزاری به اهل بیت علیهم السلام ولو اندک، عنایت فرموده و ما نیز به +++ از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله، ثواب انجام این خدمت را به روح بزرگان و گذشتگان و اساتید خود تقدیم می داریم.

 

منابع

1) سروش آفتاب، ص 94
2) سروش آفتاب، ص 94
3) سروش آفتاب، ص 94