به نام خداوند همه  مِهر مِهر وَرز

 

غدیر؛ برترین عید

 
روز غدیر در واقع عید آل محمد و روز جشن اهل بیت علیهم السلام است، و به همین جهت تأكید خاصى از سوى ائمه علیهم السلام بر جشن گرفتن و اظهار سرور و شادى در این روز وارد شده است.
شخصى یهودى كه در مجلس خلیفه دوم حاضر بود گفت: اگر آیه ى 'الْیَوْمَ اَكْمَلْتُ لَكُمْ دینَكُمْ...' "كه در روز غدیر نازل شده" در امت ما نازل شده بود ما روز نزول آن را عید مى‌گرفتیم! (۱)
امام صادق علیه السلام مى فرمایند: انبیاء بنى اسرائیل روزى را كه جانشینِ بعد از خود را تعیین مى كردند عید قرار مى دادند. 'عید غدیر' هم روزى است كه پیامبر صلى اللَّه علیه و آله، على علیه السلام را براى مردم منصوب فرمودند.... (۲)
بدون شك عید گرفتن غدیر به معناى زنده نگه داشتن آن روز تاریخى در دل‌هاى شیعیان و احیاى محتواى آن در مقابل دشمنان است، و به عنوان علامتى بزرگ بر صفحه ى تاریخ تشیع نقش بسته و نشان دائمى ولایت است.
 

عید غدیر در لسان پیامبر و امامان

 
ذیلاً احادیثى كه در فضیلت عید غدیر و اهمیت خاص آن در مقایسه با سایر اعیاد از لسان معصومین علیهم السلام وارد شده ذكر مى شود:
 

پیامبرصلی الله علیه و آله:

 
- روز غدیر خم افضل و بالاترین عیدهاى امت من است. [ ۳]
- پیامبر صلى اللَّه علیه و آله به امیرالمؤمنین علیه السلام وصیت فرمودند كه این روز را عید بگیرند، و فرمودند: انبیاء هم چنین مى كردند و به جانشینان خود وصیت مى كردند كه این روز را عید بگیرند. [ ۴ ]


 

امیرالمؤمنین علیه السلام:

 
- این روز روز عظیم الشأنى است. [ ۵ ]
- در سالى كه عید غدیر با روز جمعه مقارن شده بود حضرت خطابه اى ایراد نمودند و ضمن آن مطالب زیادى درباره ى عید گرفتن غدیر فرمودند. از جمله فرمودند: 'خداوند در این روز دو عید عظیم و بزرگ را براى شما جمع نموده است'. [ ۶]

 

امام صادق علیه السلام:

 
- خداوند هیچ پیامبرى را نفرستاده مگر آنكه این روز را عید گرفته و حرمت آن را نگه داشته است. [ ۷]
- عید غدیر 'عید اللَّه اكبر' است، یعنى عید بزرگ خداوند است. [ ۸ ]
- عید غدیر خم از عید فطر و قربان و روز جمعه و روز عرفه افضل است، و نزد خداوند منزلت والاترى دارد. [۹]
- روز غدیر، روز شریف و عظیمى است... این روز، روزِ عید و شادى و سرور است. [۱۰ ]
- روز غدیر خم روزى است كه خداوند آن را براى شیعیان و محبّان ما عید قرار داده است. [ ۱۱ ]
- شاید گمان كنى كه خداوند روزى با حرمت تر از روز غدیر خلق كرده است! نه به خدا قسم، نه به خدا قسم، نه به خدا قسم! [ ۱۲]
- روز قیامت چهار روز را مانند عروس به پیشگاه الهى مى برند: عید فطر، عید قربان، روز جمعه، عید غدیر. 'روز غدیر خم' در مقابل عید قربان و فطر مانند ماه بین ستارگان است. خداوند تعالى بر غدیر ملائكه‌ى مقربین را موكل مى كند كه رئیس شان جبرئیل است، و انبیاء مرسلین را كه رئیس‌شان حضرت محمد صلى اللَّه علیه و آله است، و اوصیاء منتجبین را كه رئیس‌شان امیرالمؤمنین علیه السلام است، و اولیاء خود را كه رئیس‌شان سلمان و ابوذر و مقداد و عمار هستند. اینان 'غدیر' را همراهى مى كنند تا آن را وارد بهشت نمایند. [ ۱۳]


 

امام رضا علیه السلام:

 
- این روز، روز عیدِ اهل بیت محمد علیهم السلام است. [۱۴]
- هر كس این روز را عید بگیرد خداوند مالش را زیاد مى كند. [ ۱۵]
- در روز عید غدیر، حضرت عده اى از خواص اصحاب خود را براى افطار دعوت فرمودند، و به منزل آنان هدایا و عیدى فرستادند، و درباره ى فضائل این روز سخنانى فرمودند.[۱۶]


 

امام هادى علیه السلام:

 
- روزِ غدیر روز عید است، و افضل اعیاد نزد اهل بیت علیه السلام و محبّان ایشان به شمار مى آید. [ ۱۷]
 

جشن غدیر در آسمان ها


در آسمان‌ها روز غدیر را مى شناسند و آن را جشن مى گیرند. در این باره چهار حدیث ذكر مى نماییم:
 

غدیر، روز عهد معهود

 
امام صادق علیه السلام فرمودند: نام عید غدیر در آسمان‌ها روز 'عهد معهود' است. [ ۱۸ ]
 

غدیر، روز عرضه ولایت بر اهل آسمان ها:

 
امام رضا علیه السلام فرمودند: خداوند در روز عید غدیر ولایت را بر اهل آسمان‌ها عرضه كرد، و اهل آسمان هفتم در قبول آن از دیگران سبقت گرفتند. به همین جهت خداوند آسمان هفتم را به عرش خود مزین فرمود.
سپس اهل آسمان چهارم بر دیگران سبقت گرفتند، و خداوند آن را به بیت المعمور مزین فرمود.
سپس اهل آسمان اول سبقت گرفتند، و خداوند آن را به ستارگان مزین فرمود. [۱۹ ]


 

ملائكه در جشن غدیر:

 
امام رضا علیه السلام فرمود: روز غدیر، روزى است كه خداوند به جبرئیل امر مى كند تا تختى از كرامت خود در مقابل بیت المعمور قرار دهد.
سپس جبرئیل بر فراز آن قرار مى گیرد و ملائكه از همه ى آسمان‌ها جمع مى شوند و بر پیامبر صلى اللَّه علیه و آله ثنا مى‌فرستند و براى شیعیان امیرالمؤمنین و ائمه علیهم السلام و محبّان ایشان استغفار مى كنند. [ ۲۰]


 

نثار فاطمه علیها السلام در جشن غدیر:


امام رضا علیه السلام از پدرشان امام موسى بن جعفر علیهما السلام از جدشان امام صادق علیه السلام نقل مى فرمایند كه فرمودند: روز غدیر نزد اهل آسمان مشهورتر از اهل زمین است. خداوند تعالى در بهشت قصرى خلق فرموده كه بناى آن خشتى از نقره و خشتى از طلا است.
در آن قصر صد هزار اتاق سرخ رنگ و صد هزار خیمه ى سبز رنگ وجود دارد و خاك آن از مشك و عنبر است. در آن قصر چهار نهر جارى است: نهرى از شراب و نهرى از آب و نهرى از شیر و نهرى از عسل. در كناره‌هاى این نهرها درختانى از انواع میوه‌ها قرار دارد، و بر آن درختان طیورى هستند كه بدن‌هاى آنها از لؤلؤ و بال‌هایشان از یاقوت است و به انواع صداها مى‌خوانند.
روز غدیر كه فرا مى رسد اهل آسمانها وارد این قصر مى شوند و تسبیح و تقدیس و تهلیل مى گویند. آن پرندگان هم به پرواز در مى آیند و خود را به آب مى زنند، و سپس در آن مشك و عنبر مى غلطند. آنگاه كه ملائكه جمع شدند بار دیگر به پرواز در مى آیند و آن عطرها را بر آنان مى پاشند.
ملائكه در روز غدیر 'نثار فاطمه علیهاالسلام' [ نثار فاطمه علیهاالسلام همان میوه‌هاى درخت طوبى است كه در شب زفاف حضرت، به امر الهى از آن درخت در آسمانها پخش شد و ملائكه آنها را به عنوان یادگار برداشتند.۲۱ ] را به یكدیگر هدیه مى دهند. وقتى آخرین ساعات روز غدیر فرا مى رسد ندا مى آید: 'به مراتب و درجات خود برگردید كه به احترام محمد و على تا سال آینده در چنین روزى، از لغزش و خطر در امان خواهید بود'. [ ۲۲]

 

منابع

۱. الغدیر: ج ۱ ص ۲۸۳. عوالم: ج ۳:۱۵ ص ۱۱۵ و ۳۰۳.
۲.بحارالأنوار: ج ۳۷ ص ۱۷۰.
۳.عوالم: ج ۳:۱۵ ص ۲۰۸.
۴.عوالم: ج ۳:۱۵ ص ۲۱۱.
۵.عوالم: ج ۳:۱۵ ص ۲۰۹.
۶.عوالم: ج ۳:۱۵ ص ۲۰۸.
۷.عوالم: ج ۳:۱۵ ص ۲۱۴.
۸.عوالم: ج ۳:۱۵ ص ۲۱۱.
۹.عوالم: ج ۳:۱۵ ص ۲۱۰ و ۲۱۱ و ۲۱۲.
۱۰.عوالم: ج ۳:۱۵ ص ۲۱۳. الیقین: ص ۳۷۲ باب ۱۳۲.
۱۱.عوالم: ج ۳:۱۵ ص ۲۱۳.
۱۲.عوالم: ج ۳:۱۵ ص ۲۱۵.
۱۳.عوالم: ج ۳:۱۵ ص ۲۱۲.
۱۴.عوالم: ج ۳:۱۵ ص ۲۲۳.
۱۵.عوالم: ج ۳:۱۵ ص ۲۲۳.
۱۶.عوالم: ج ۳:۱۵ ص ۲۲۱.
۱۷.عوالم: ج ۳:۱۵ ص ۲۲۶.
۱۸.
عوالم: ج ۳:۱۵ ص ۲۱۴.
۱۹.عوالم: ج ۳:۱۵ ص ۲۲۴.
۲۰.عوالم: ج ۳:۱۵ ص ۲۲۲.
۲۱.بحار الانوار: ج ۴۳ ص ۱۰۹.
۲۲.بحارالأنوار: ج ۳۷ ص ۱۶۳. عوالم: ج ۳:۱۵ ص ۲۲۱.