تازه ها شماره 5  
 

سوال:
چرا ما باید به حج برویم؟ در حال حاضر که کشور عربستان دشمن اهل بیت است ما می توانیم به حج برویم؟

پاسخ:
در ابتدا بد نیست به برخی از آیات قرآن که به این موضوع مربوط است اشاره کنیم.

وَ لِلَّهِ عَلَى النَّاسِ حِجُّ الْبَیْتِ مَنِ اسْتَطاعَ إِلَیْهِ سَبِیلًا «آل عمران/91»

وَ أَتِمُّوا الْحَجَ‏ وَ الْعُمْرَةَ لِلَّهِ‏ «البقرة/196»

چنانچه در این آیات مشاهده می شود، انجام حج در صورت استطاعت و توانایی بر مردم لازم است.
اما انجام حج واجب و عمره فوائدی زیادی دارد که در روایات معصومین علیهم السلام که حاملان و عاملان و مفسران واقعی قرآن کریم هستند بیان شده و به انجام آن بسیار تأکید شده است و از ترک آن بسیار نهی شده است.

به عنوان مثال:
از امام صادق علیه السّلام فرمود: هر كس حجّ بر او واجب شود و انجام ندهد بدون این كه نادارى و تنگدستى او را از انجام آن باز دارد یا به مرضى مبتلا باشد كه نتواند به حجّ رود، و یا صاحب قدرتى او را از رفتن مانع شود، و حجّ نكرده از دنیا برود، پس مرده است خواه به دین یهود خواه بدین نصارى (یعنى در زمره یهود و نصارى باشد). (ثواب الأعمال و عقاب الأعمال، شیخ صدوق، ص236)
على بن الحسین امام چهارم علیه السلام گفت: به حجّ و عمره بپردازید تا درد و بلا از جان شما برود و روزى شما فراخ گردد و خرجى اهل و عیال از دوش شما برداشته شود.(الكافی ج‏4، ص 252)

امام صادق
علیه السلام فرمود که پدرم ابو جعفر باقر علیه السلام مى‏ گفت: هر كس به زیارت حج و یا عمره مشرّف شود، در حالى كه از كبر و خودپسندى برى باشد، گناهان او پاك مى ‏شود و پرونده او مانند روز تولد تجدید مى‏ گردد.(الكافی ج‏4، ص 252)

و اما سوال شده که در حال حاضر که کشور عربستان دشمن اهل بیت است ما می توانیم برای حج برویم؟
در پاسخ باید گفت که در زمان معصومین علیهم السلام نیز حکومت به دست اهل بیت نبوده است ولی با این حال ایشان بالاتفاق به رفتن زیارت خانه خدا تأکید می کردند.

در ضمن هیچ قید وشرطی هم نفرمودند که زمانی که حکومت به دست شیعیان بود به حج بروید و زمانی که به دست دشمنان ما بود نروید.

البته شرایط ویژه و استثنائی را باید امام معصوم
علیهم السلام یا در زمان غیبت، ولی فقیه جامع الشرایط ، تشخیص دهد که بحث آن از سواد ما خارج است و از مرجع تقلید خود استفتاء کنید.

نکته ای جهت تکمیل بحث به نظرم رسید که عرض می کنم
به غیر از شما، بسیاری از افرادی که به حج رفتن ایراد می گیرند از روی غرض نسبت به اسلام است و گرنه همین افراد به بسیاری از کشورهای عربی وهابی نظیر دبی مکررا سفر می کنند و ایام تعطیلات را در آن جا می گذرانند و هیچ گونه اعتراضی را هم به خود وارد نمی دانند و یا مرتباً به کشورهای اروپایی و آمریکایی عزیمت می کنند و هزینه های هنگفتی را متحمل می شوند. اما زمانی که بحث حج می شود به حاجیان ایراد می گیرند و می گویند به جای رفتن به حج و به جای پر کردن جیب عربستانی ها، پول خود را به فقرا بدهید غافل از این که همین حاجیان هستند که خیریه ها را تأسیس می کنند و برای فقرا هزینه می کنند.

با تشکر از همراهی شما