به نام خداوند همه مِهر مِهر وَرزامروز روز به لرزه افتادن عرش، روز به رعشه افتادن آسمان مدینه است.
امروز عالم از نزد علی علیه السلام برفت و به عالمی پوچ وعالمی تهی مبدل گردید.نه تنها برای دورانیان بلکه آیندگان هم دیگر پیشوای نمونگی را در کنارشان نخواهند داشت. او که سرآمد زنان عالم،پاره تن مرد خدا (رسول اکرم)، ام ابیها، بضعـــــة الرســـــــول، همســــــر وصی ولایـــــت بود فاطــــمه بــــود.
فاطمـــــه نه تنها به سبب پدرش رسول خدا،نه تنهـــــا به خاطر همســــرش علــــی علیه السلام ونه تنها به علت داشتن اولاد والا مقامی چون حســــــــــین علیه السلام وحســــــن علیه السلام فاطمه نبود بلکه او رهرو راه رسالت،نبوت وحامی امامت و ولایت وحلقه ی ولایت و نبوت بود.
دیگر مظلومین و ستم دیدگان را پناه و تکیه گاهی نیست.
زنی که مالامال از معرفت الهی بود،تندیس طهارت بود ، تمام نسخه انسانیت بود،افتخـــــار خانــــدان وحـــــی بود ،فاطــــمه بود.
دخت والا گوهر، شعــــاع عشـــــــــق و علاقه پدر، کوثر نبی، ویژگی های اشخاص نیست، خیر. خصلت های یگانه شخصیتی است که لوح تکامل است.
آخــــر دیگر این چه واژه ی با صلابت و با متانت وبا حکایتی است که هر چه وصفش می کنم یا جوهر ذهنم یا جوهر قلمم از توصیف آن باز می ماند.
می خواهم از قلمی دگر یاری بجویم.


او این گونه می نویسد: فاطمه حبیب خدا و رسول، همســـــر محجوب علی علیه السلام و مادر محبوب نه تنها حسین علیه السلام وحسن علیه السلام بلکه همــــه جهانیان بود. فاطمه عقیله ای در میان زنان عالم و عالمه ای از تشعشع منبع نور و فهیمه ای پرورش یافته در دامان خاتم النبیین است.
او زنی بود از جنس عرش، از جنس خدا، ویژگی هایش زمینی نبود.
او که نیز روحش مملو از دردهای فراوان ومشکلات زمان خویش بود و متحمل نا ملایمات روزگار بود،دیری نپایید در سال «11ه.ق» ودر اوان جوانی به منزل گاه والا واصلی خود شتافت. او که تابی در برابر دژخیمان نیاورد در وصیتی به حضرت علی علیه السلام این گونه فرمودند:
بسم الله الرحمن الرحیم
هذا ما اوصت به فاطمه بنت رسول الله اوصت و هى تشهد ان لا اله الا الله و ان محمدا عبده و رسوله و ان الجنة حق والنار حق و ان الساعة آتیة لاریب فیها و ان الله یبعث من فى القبور. یا على انا فاطمة بنت محمد صلی الله و علیه و آله زوجنى الله منك لاكون لك فى الدنیا والاخره انت اولى بى من غیرى حنوطى و غسلنى و كفنى باللیل وصل ولدى السلام الى یوم القیامه

 به نام خداوند همه مِهر مِهر وَرز
این وصیت نامه دختر رسول خداست در حالى وصیت مى كند كه شهادت می دهد خدایى جز خداى یگانه نیست و محمد صلی الله و علیه و آله بنده و رسول اوست و بهشت حق است و آتش جهنم حق است و روز قیامت كه هیچ شكى در آن نیست فرا خواهد رسید و ذات الهى جمیع مردگان را از قبور برانگیزاند و زنده گرداند و همه را وارد محشر فرماید.
حال دیگر ما هم با گذشت  نسل ها و قرن ها از سالروز وفات صدیقه طاهره اندوهگین شده وزانوی غم در بغل می گیریم و می گرییم و ناله سر می دهیم، نه به سختی هایی که بعد از رسول دچارش شد، نه ما به خواست خدا نمی نالیم بلکه غمیگینیم از نبود ونداشتن این درّ و گوهر گران بها.
اسوه ای گران مایه و تکرار نشدنی که تمام سخنانش آموزه ،نگاهش پند و رفتارش سرمشق همه ی عالمیان بودو......
السلام علیک یا بنت النبی........................السلام علیک یا خیرالنساء العالمین