به نام خداوند همه مِهر مِهروَرز

در ضمن مجلس سی‌ ام مبحث جامع فدک 


تکنیک مخاطب قرار دادن افراد و گروه‌ها در سخنرانی

در تفهیم مطالب،‌ مخاطب قرار دادن افراد خیلی مهم است. یکی از کارهای حضرت زهرا عَلَیهِاالسَّلَامُ این بود که گاهی با بنی قیله صحبت کرده‌اند. قیله یک زن بسیار خوشنام بوده که فرزندان او شده‌اند دو قبیله‌ی اوس و خزرج که حضرت زهرا عَلَیهِاالسَّلَامُ آن‌ها را مورد خطاب قرار داده‌ و گاهی نیز از لفظ انصار استفاده کرده‌اند. امّا در این قسمت حضرت زهرا عَلَیهِاالسَّلَامُ مهاجرین و انصار را مخاطب خویش قرار داده‌اند:
ثُمَّ الْتَفَتَتْ عَلَیهِاالسَّلَامُ اِلى أَهْلِ الْمَجْلِسِ وَ قالَتْ لِجَمِيعِ الْمُهاجِرِينَ وَ الاَنْصارِ
زیرا که مقدّمات صحبت‌های‌شان را به این‌جا رسانده‌اند یعنی حمد خدا کرده‌ و نعمت‌هایش را شمرده‌اند،‌ شهادتین را گفته و تفسیر کرده‌اند. در مورد بعثت پیامبر اکرم صَلَّى‌اللَّهُ‌عَلَیهِ‌وَآلِهِ و هدف خلقت مطالبی را بیان نموده‌اند. به معاد تذکّر داده و با واژه‌هایی خاص اشاره کرد‌ه‌اند که پیغمبر اکرم صَلَّى‌اللَّهُ‌عَلَیهِ‌وَآلِهِ را خدای متعال از ما گرفت و به سوی خودش بُرد. حال می‌فرمایند:
وَ اَنْتُمْ، عِبادَ اللّهِ، نَصْبُ أَمْرِهِ وَ نَهْيِهِ
یعنی شماها بندگان خدا و تابلو‌های أمر و نهی خدای متعال هستید. یعنی شما باید أمر و نهی خدا را انجام دهید و تبلیغ کنید. "نَصْبُ"به معنی بَرپا شدن است.
وَ حَمَلَةُ دِينِهِ وَ وَحْيِهِ
و شما حاملان دین و وحی خدا هستید
زیرا که پیغمبر اکرم صَلَّى‌اللَّهُ‌عَلَیهِ‌وَآلِهِ، وحی و دین‌اش را برای شما آورده و شما حاملان و مبلغان آن هستید.
وَ أُمَناءُ اللّهِ عَلى اَنْفُسِكُمْ
و شما امانت‌داران خداوند بَر خود‌تان هستید!
خدای متعال دین را به شما امانت داده است تا آن را در وجود خودتان پیاده کنید. میل به خوبی، عدم میل به بَدی، تقوا، ولایت، توحید، صبر، تسلیم، رضا و قبول نُبوّت و أمر و نهی و... همگی از امانت‌های خداوند هستند.
وَ بُلَغاؤُهُ اِلَى الْأُمَمِ حَوْلَكُمْ
و شما رسانده‌ی امانت خداوند هستید به امّت‌های اطراف‌تان

عقل یکی از رهبران حق است

زَعِيمُ حَقٍّ للّهِ فِيكُمْ
رهبر حق که برای خداوند است، در میان شماست
این رهبر حق، پیغمبر اکرم صَلَّى‌اللَّهُ‌عَلَیهِ‌وَآلِهِ، امیرالمؤمنین عَلَیهِ‌السَّلَامُ هستند. این واژه‌ی "فِيكُمْ" خیلی عُمق دارد! یکی از این رهبر‌ها که در وجود شماست،‌ عقل، فطرت و قلب و الهامات شخصی و دینی شما است.
وَ عَهْدٌ قَدَّمَهُ اِلَيْكُمْ
و عهد خداوند که قبلاً‌ از شماها گرفته است
یعنی در گذشته از شما پیمان گرفته است که شما باید این‌ کارها را انجام دهید. در عالَم ذر و میثاق که پیمان‌هایی گرفته شده است.
 
وَالْحَمْدُ للَّهِ رَبِّ الْعالَمینَ