به نام خداوند همه مِهر مِهر وَرز


اعطاى فدك به فاطمه سلام الله علیها به دستور خداوند و بدست پيامبر صلی الله علیه و آله

پس از فتح فدك، آيه‏ ى «وَآتِ ذَا الْقُرْبى حَقَّهُ» نازل شد، يعنى «حق خويشان را به آنان بده». پيامبر صلى الله عليه و آله از جبرئيل پرسيد: منظور چه كسانى هستند و اين حق كدام است؟ جبرئيل از طرف خداوند عرضه داشت: «فدك را به فاطمه عطا كن».
پيامبر صلى الله عليه و آله حضرت زهرا عليهاالسلام را فراخواند و فرمود: خداوند فدك را براى پدرت فتح كرد، و چون لشكر اسلام آنجا را فتح نكرده‏ اند مخصوص من است و تعلقى به مسلمانان ندارد و هر تصميمى بخواهم درباره ‏ى آن مى‏ گيرم.
دستور خداوند نيز بر عطاى آن به تو نازل شده است. از سوى ديگر مهريه مادرت خديجه سلام الله علیها بر عهده‏ ى پدرت مانده است، و پدرت در قبال مهريه مادرت و به دستور خداوند فدك را به تو عطا مى‏ كند. آنرا براى خود و فرزندانت بردار و مالك آن باش.
حضرت زهرا عليهاالسلام عرض كرد: تا شما زنده هستيد من نمى‏ خواهم تصرفى در آن داشته باشم. شما بر جان و مال من صاحب اختيار هستيد.
پيامبر صلى الله عليه و آله فرمود: ترس آن دارم كه نااهلان، تصرف نكردن تو در زمان حياتم را بهانه‏ اى قرار دهند و بعد از من آنرا از تو منع كنند. عرض كرد: آنگونه كه صلاح مى‏ دانيد عمل كنيد.