به نام خداوند همه مِهر مِهروَرز
 

شركت در تشييع جنازه‌ى حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها

آخرين مهلت غاصبين براى نقشه كشيدن، قبل از تدفين حضرت زهرا عليهاالسلام بود. آن‌ها تصميم گرفتند براى سرپوش گذاشتن بر جنايات خود به هر قيمت شده در تشييع جنازه‏ ى حضرت زهرا عليهاالسلام شركت كنند و لابد اظهار عزادارى كنند تا سرپوشى بر جنايات‌شان باشد.
برنامه از دو طرف به اين صورت شروع شد:

وصيت حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها به تدفين شبانه

حضرت زهرا عليهاالسلام به اميرالمؤمنين عليه‌‏السلام عرض كرد: آيا مى ‏توانى وصيت مرا عمل كنى؟ حضرت فرمود: آرى انجام مى‏ دهم.
فرمود: وقتى من از دنيا رفتم مرا شب دفن كن و به ابوبكر و عمر خبر مده، كه نبايد احدى از آنان كه بر من ظلم كردند و حق مرا گرفتند بر جنازه ‏ام حاضر شوند، و اجازه مده بر جنازه‏ ى من نماز بخوانند چرا كه اينان دشمنان من و پيامبرند، و اجازه مَده احدى از اينان و اتباعشان بر جنازه‏ ى من نماز بخوانند.
شب كه جاسوسان سراغ كار خود رفتند و چشمها بخواب رفت مرا دفن كن.

اجتماع مردم كنار جنازه‏‌ى حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها و اعلام تأخير تشييع

هنگامى كه حضرت از دنيا رفت زن و مرد ضجه‏ كنان بر در خانه ‏ى حضرت جمع شدند و منتظر بيرون آوردن جنازه براى مراسم تشييع بودند تا بر بدن آن حضرت نماز بخوانند!! ابوبكر و عمر هم بعنوان تسليت گفتن به اميرالمؤمنين عليه‏ السلام آمدند و گفتند: اى اباالحسن! مبادا از ما پيش ‏تر بر جنازه‏‌ى دختر پيامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله نماز بخوانى!! ابوذر از داخل خانه بيرون آمد و گفت: برگرديد كه تشييع جنازه‏‌ى فاطمه سلام‌الله‌علیها امشب به تأخير افتاد. مردم هم برخاستند و متفرق شدند.

تدفين مخفيانه‏ ى حضرت

مقدارى از شب كه گذشت و از جاسوسان مطمئن شدند، اميرالمؤمنين عليه‏ السلام آن حضرت را غسل داد و فرزندان حضرت زهرا عليهاالسلام بهمراه سلمان و ابوذر و مقداد و نيز فضه و اسماء و چند نفر ديگر در نماز بر جنازه‏ ى حضرت زهرا عليهاالسلام حضور يافتند و پس از نماز، جنازه را مخفيانه دفن كردند و اميرالمؤمنين عليه ‏السلام محل قبر را با زمين اطراف يكسان نمود بطورى كه محل آن شناخته نشود.

اجتماع دوباره‏ ى مردم براى تشييع

فردا صبح ابوبكر و عمر بهمراه مردم به قصد تشييع و نماز بر جنازه‏ ى حضرت زهرا عليهاالسلام حركت كردند و بر در خانه ‏ى حضرت جمع شدند. ولى ناگهان شنيدند كه مقداد خطاب به مردم گفت: «ديشب فاطمه را دفن كرديم». از سوى ديگر مردم با چهل صورت قبر جديد در بقيع روبرو شدند كه به هم شباهت داشتند و قابل تشخيص نبودند. فرياد مردم بلند شد و يكديگر را سرزنش كردند و گفتند: پيامبرتان تنها يك دختر از خود به يادگار گذاشت. اكنون كه از دنيا رفت چرا بايد دفن شود در حالى كه در تشييع و نماز او شركت نكرده ‏ايد و جاى قبر او را هم نمى‏ دانيد؟!
عمر نگاهى به ابوبكر كرد و گفت: من به تو نگفتم برنامه دفن فاطمه را انجام مى‏ دهند؟! سپس آنها نزد اميرالمؤمنين عليه‏ السلام آمدند و گفتند: بخدا قسم، هر چه كه براى ما آشوب بپا مى‏ كند و ما را ناراحت مى‏ كند انجام مى‏ دهى. اين هم يكى از دشمنى‏ هايى است كه نسبت به ما دارى.
حضرت فرمود: اگر براى شما قسم ياد كنم باور مى ‏كنيد؟ گفتند: آرى. فرمود: فاطمه عليهاالسلام همان بانويى است كه من براى شما اجازه‏ ى عيادت از او گرفتم و ديديد كه به شما چه گفت. بخدا قسم به من وصيت كرده بود كه شما دو نفر بر سر جنازه‏ ى او و نماز بر او حاضر نشويد. من هم كسى نيستم كه امر او و وصيتش را مخالفت كنم.