به نام خداوند همه مِهر مِهروَرز
 

احتجاج مفصل حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها در مجلس ابوبكر و عمر

ابتدا حضرت زهرا عليهاالسلام به امر اميرالمؤمنين عليه‏‌السلام به مجلسى كه ابوبكر و عمر به همراه عده‏‌اى بطور خصوصى در آن بودند آمد و رسماً اعتراض خود را آغاز كرد، و در سخنان مفصلى كه صورت مخاصمه و محاكمه داشت دلائل خود را براى اثبات حقانيت خود در تصرف فدك و غاصب بودن خصم بيان فرمود. مراحل احتجاج درباره‏‌ى فدك كه با هدف اثبات اصل حق انجام شد اگر چه فدك را باز نگرداند،-بصورت بسيار حساب شده‏‌اى صورت گرفت كه دشمن نتواند بى‏‌خبر از معركه بگريزد و نقاط ابهام باقى گذارد.

شاهد طلبیدن در ملك مورد تصرف باطل است

حضرت زهرا عليهاالسلام فرمود: آيا در زمان حيات پيامبر صلى‌الله‌عليه‌وآله فدك تحت تصرف من نبود و من محصول آنرا مصرف نمى‏‌كردم؟ گفت: آرى. فرمود: پس چرا درباره‌‏ى چيزى كه در دست من است از من شاهد مى‏‌خواهى؟ ابوبكر گفت: چون غنيمت مسلمانان است، اگر دليل نياورى امضا نخواهم كرد!
حضرت در حالي كه مردم هم مى‌‏شنيدند فرمود: آيا مى‌‏خواهيد دستور و كار پيامبر 
صلى‌الله‌عليه‌وآله را رد كنيد و درباره‏‌ى ما حكمى كنيد كه درباره‌‏ى ساير مسلمانان نمى‌‏كنيد؟ اى حاضرين بشنويد كه مرتكب چه عملى مى‌‏شوند؟ اى ابوبكر و عمر، اگر من اموال مسلمانان را كه در دست‌شان و تحت تصرف‌شان است ادعا كنم از من دليل مى‌‏خواهيد يا از مسلمانان؟
عمر با حال غضب گفت: اين غنيمت مسلمانان و زمين آنان است كه در دست فاطمه است و محصول آنرا مصرف مى‌‏كند. اگر بر ادعاى خود دليل آورد كه پيامبر از بين مسلمانان فدك را فقط به او بخشيده است در حالي كه غنيمت و حقّ مسلمانان بوده!! در اين باره نظر خواهيم داد.

عصمت حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها دليل كامل

حضرت فرمود: همين مرا بس است! اى مردم شما را قسم مى‏‌دهم كه آيا از پيامبر صلى‌الله‌عليه‌وآله شنيديد كه فرمود: «دخترم سيده‏‌ى زنان اهل بهشت است»؟ گفتند: آرى بخدا قسم، اين را از پيامبر صلى‌الله‌عليه‌وآله شنيديم.
فرمود: آيا سيده‏‌ى زنان اهل بهشت ادعاى باطل مى‏‌نمايد و آن‌چه مالكش نيست تصرف مى‏‌كند؟ چه مى‏‌گوئيد، اگر چهار نفر بر عليه من به كار زشتى شهادت دهند يا دو نفر نسبت سرقت به من دهند؟ آيا سخن آنان را تصديق مى‏‌كنيد؟ ابوبكر در اين‌جا سكوت كرد ولى عمر گفت: آرى و حَد بر تو جارى مى‌كنيم!
حضرت فرمود: دروغ گفتى و پستى خود را ثابت كردى مگر آن‌كه اقرار كنى بر دين محمّد 
صلى‌الله‌عليه‌وآله نيستى. كسى كه بر عليه سيده‏‌ى زنان اهل بهشت شهادتى را بپذيرد يا حَدّى بر او جارى كند ملعون است و به آن‌چه خداوند بر محمّد صلى‌الله‌عليه‌وآله نازل كرده كافر شده است، زيرا آنان كه «خداوند پليدى‏‌ها را از آنان برده و آنان را پاكيزه گردانيده» شهادتى بر عليه شان جايز نيست، چرا كه معصومند و از هر زشتى و بدى پاكند.
اى عمر! درباره‏‌ى اهل اين آيه (تطهير) به من خبر بده كه اگر عده‏‌اى بر عليه آنان يا يكى از آنان به شرك يا كفر يا كار زشتى شهادت دهند آيا مسلمانان بايد از آنان بيزارى بجويند و آنان را حَد بزنند؟ عمر گفت: آرى، آنان با ساير مردم يكسانند!!
حضرت فرمود: دروغ گفتى و كافر شدى! آنان با ساير مردم مساوى نيستند چرا كه خداوند آنان را معصوم قرار داده و آيه‌اى درباره‏‌ى عصمت و طهارت آنان نازل كرده و پليدى‏‌ها را از آنان دور نموده است. هركس بر عليه آنان سخنى را بپذيرد در واقع خدا و رسول را تكذيب كرده است.
ابوبكر گفت: اى عمر! ترا قسم مى‏‌دهم كه ساكت باشى!


فدک بخشوده‌ی پیامبر صلى‌الله‌عليه‌وآله به استناد قرآن، عنوان مقاله‌ بعدی است.