به نام خداوند همه مِهر مِهروَرز
 

غصب فدک و نتایج آن

فتح فدك و اخراج آن از دست يهوديان، و انتقال آن به پيامبر صلى‌الله‌عليه‌وآله و اعطاى فدك توسط آن‌حضرت به فاطمه عليهاالسلام و آن‌چه طى چهار سال مالكيت و تصرف حضرت زهرا عليهاالسلام بعنوان دوران شيرين فدك طى شد تا آن‌گاه كه دوران غصب آن فرا رسيد و شيرينى گذشته را به كام فاطمه عليهاالسلام و شيعيانش تلخ كردند. اين طرز تفكر از سوى دشمن باعث شد تا در مقابل حوادث بعدى كه يكى پس از ديگرى در اثر غصب فدك پيش آمد كاملاً غافلگير شوند و پس از هر اقدامى بارى از پشيمانى بدوش بكشند و آرزو كنند كه اى كاش هرگز به چنين كارى دست نمى‏ زدند و اصلاً با فدك كارى نداشتند.
اما كار از كار گذشته بود و ظالم كاملاً در پنجه مظلوم قرار گرفته بود، و اينجاست كه بايد آگاهى نسل‌ها را از اين فرصت بدست آورد.

از غصب فدك تا ريشه‌هاى اعتقادى آن

غصب سرزمينى بنام فدك از يك مسئله‌ى حقوقى به يك مسئله‌ى اعتقادى تبديل شد كه اميرالمؤمنين و حضرت زهرا عليهماالسلام در آن به بيدار كردن مردم پرداختند و بسيارى از آن‌چه بايد در روزهاى غصب خلافت مى‌‏فرمودند در سايه‌ى غصب فدك بيان كردند.
فرصت‏‌ها چنان يكى پس از ديگرى سر مى‏‌رسيد كه دشمنِ غفلت زده كاملاً خود را گم كرده بود و دست به كارهاى ناشيانه‌‏اى مى ‏زد و هر بار يك پرده از باطل خود را بروز مى‏‌داد. ضربه‏‌هاى اميرالمؤمنين و حضرت زهرا عليهماالسلام هم كارى بود و هر بار كه بر سر آنان فرود مى‏‌آمد ديگر نمى‏‌توانستند از جاى خويش برخيزند.

فدك ميدان جنگ تمام عيار

در يك كلمه مى‏‌توان گفت: ميدان پيكارى تشكيل شده بود كه هر دو سوى جبهه هر سلاحى داشتند به ميدان آورده بودند و يك جنگ تمام عيار در گرفته بود كه آتش آن را خود غاصبين بر افروختند. نتيجه ‌ى اين جنگ بيدارى نسل‌هاى حاضر و آينده و اتمام حجت كامل عيار درباره‌ى اهل‏‌بيت عليهم‏‌السلام بود.


اقدامات اميرالمؤمنين و حضرت زهرا سلام‌الله‌علیهما، عنوان مقاله‌ی بعدی می‌باشد.