به نام خداوند همه مِهر مِهروَرز

احتجاج مفصل اميرالمؤمنين علیه‌السلام با ابوبكر و عمر در مسجد

بیان شد كه حضرت زهرا عليهاالسلام به دستور اميرالمؤمنين عليه‏‌السلام براى مطالبه‏‌ى فدك نزد ابوبكر رفتند و در واقع همه‏‌ى اين اقدامات از سوى اميرالمؤمنين عليه‌‏السلام بود. گذشته از اقداماتى كه به دستور حضرت توسط فاطمه زهرا عليهاالسلام صورت مى‌گرفت، خود اميرالمؤمنين عليه‌‏السلام نيز شخصاً دو اقدام مهم انجام دادند: يكى اين‌كه شخصاً در حضور مردم، ابوبكر را به محاكمه كشيدند، و دوم آن‌كه نامه‌‏اى در اين باره به ابوبكر نوشتند.

محاكمه‌‏ى ابوبكر به دست اميرالمؤمنين علیه‌السلام

اميرالمؤمنين عليه‌السلام به مسجد آمد و در حضور مهاجرين و انصار كه در اطراف ابوبكر نشسته بودند خطاب به ابوبكر فرمود:
اى ابوبكر! چرا آن‌چه پيامبر صلى‌الله‌عليه‌وآله براى فاطمه سلام‌الله‌علیها قرار داده بود از او منع نمودى، در حالي‌كه نماينده‌ى او از چند سال قبل در آن است؟
ابوبكر گفت: اين غنيمت مسلمين است. اگر شاهدان عادلى بياورد به او مى‏‌دهيم و گرنه در آن حقى ندارد.

جهل به احكام قضاوت

حضرت فرمود: اى ابوبكر، درباره‏‌ى ما حكمى مى‏‌نمايى برخلاف آن‌چه درباره‌‏ى مسلمانان حكم مى‏‌نمايى؟ گفت: نه!
فرمود: اگر در دست مسلمانان چيزى باشد و من درباره‏‌ى آن ادعايى نمايم از كدام شاهد مى‏‌طلبى؟ ابوبكر گفت: از تو شاهد مى‏‌خواهم.
فرمود: اگر در دست من چيزى باشد و مسلمين درباره‏‌ى آن ادعايى كنند از من شاهد مى‌خواهى؟! چرا از فاطمه سلام‌الله‌علیها شاهد مى‏‌خواهى در حالي‌كه فدك در دست اوست و در زمان حيات پيامبر صلی‌الله علیه‌وآله و بعد از آن مالك آن بوده است؟ چرا از مسلمين شاهد نمى‏‌خواهى؟!
ابوبكر ساكت شد، ولى عمر گفت: اين غنيمت مسلمين است و ما با كلام تو نمى‌‏توانيم مقابله كنيم! اگر شاهدان عادلى آوردى و گرنه اين غنيمت مسلمين است و تو و فاطمه (سلام‌الله‌علیها) در آن حقى نداريد!!

عصمت، سندِ صدقِ فاطمه سلام‌الله‌علیها

اميرالمؤمنين عليه‌‏السلام به ابوبكر فرمود: اى ابوبكر! قرآن را قبول دارى؟ گفت: آرى. فرمود: درباره‌ى اين آيه به من خبر ده كه مى‏ فرمايد:
«اِنَّما يُريدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ اَهْلَ الْبَيْتِ وَ يُطَهِّرَكُمْ تَطْهيراً»
آيا اين آيه درباره‏‌ى ما نازل شده يا درباره‏‌ى غير ما؟ گفت: درباره‏‌ى شما.
فرمود: اگر دو نفر از مسلمانان بر عليه فاطمه عليهاالسلام به نسبت زشتى شهادت دهند چه مى‌كنى؟ ابوبكر گفت: بر او حد جارى مى‏‌كنم همان‌طور كه بر زنان مسلمين جارى مى‏‌كنم.

كفر منكر عصمت حضرت فاطمه سلام‌اللّه‌علیها

فرمود: در اين صورت نزد خداوند از كافرين خواهى بود. گفت: چرا؟ فرمود: براى آن‌كه تو شهادت خداوند را بر طهارت او رد كرده‌‏اى و شهادت مردم را بر عليه او قبول كرده‏‌اى. خداوند عزّوجل به پاكى فاطمه گواهى داده است. اگر تو شهادت خداوند را رد كنى و شهادت ديگرى را بپذيرى نزد خداوند از كافرين هستى. همچنين حكم خدا و رسول را رد كرده‏‌اى كه فدك را براى فاطمه قرار دادند و او در زمان حيات پيامبر صلى‌الله‌عليه‌وآله آن را تصرف كرد.
تو سخن خدا و رسول را رد كردى و گفته‏‌ى يك عرب بيابانى كه بر پاى خود بول مى‌‏كرد پذيرفتى و فدك را از او گرفتى و گمان كردى كه غنيمت مسلمين است. همان‌طور كه سخنِ ديگرِ پيامبر را رد كردى كه فرمود: «ادعا كننده بايد شاهد بياورد و براى مدعى عليه قسم كافى است». تو از مدعى عليه شاهد مى‏‌خواهى!خطبه‌ی فدک ضربه سهمگین بر پیکر غاصبین، عنوان مقاله‌ بعدی است.