به نام خداوند همه مِهر مِهر وَرز


سخنان حضرت زهرا سلام الله علیها براى زنان عيادت كننده

اولين اثر خطابه‏ ى حضرت زهرا عليهاالسلام آن بود كه زنان مهاجر و انصار از اين مدتى كه هيچ يادى از يادگار پيامبر صلى الله عليه و آله نكرده بودند به عيادت حضرت آمدند و گفتند: اى دختر پيامبر، حالتان چگونه است؟
حضرت فرمود: از دنيايى كه با شما باشم متنفرم و آن را رها كرده‏ ام، و نسبت به مردان شما غضبناكم. ننگ بر كُند شدن شمشير و تزلزل فكر!!
واى بر آنان! خلافت را از كوه هاى بلند رسالت به كجا كشاندند؟ از ابوالحسن (على عليه‏ السلام) چه چيزى را نمى‏ پسنديدند؟ جز صلابت شمشيرش و بى‏ پروائى او از مرگ و شدت حمله‏ ها و برخوردهاى عبرت‏ آموز او در جنگ، و از تبحر او در كتاب خداوند و غضب او در امر الهى.
به خدا سوگند، اگر مهارى را كه پيامبر صلى الله عليه و آله آن را به او (على عليه‏ السلام) سپرده بود در دست او باقى مى‏ گذاردند به بهترين وجهى آنرا اداره
مى‏ كرد و اگر خلافت را به او مى‏ سپردند بركات آسمان و زمين بر آنان گشوده مى‏ شد. به كدام سو روى آوردند؟! و بر ضد كدامين ذريه‏ اى اقدام كردند و بر آنان چيره شدند؟! بينى‏ شان بر خاك ماليده باد و پشيمان شوند قومى كه گمان مى‏ كنند كار درستى انجام مى‏ دهند.
قسم به لا يزالى خداوند، هم اكنون فتنه بار دار شده است، و پس زمان كوتاهى ثمره ‏اش ظاهر مى‏ گردد و از آن كاسه‏ اى لبريز از خون تازه و سم تلخ كشنده
مى‏ دوشيد. آنگاه است كه آيندگان از نتيجه‏ ى آنچه پيشينيان پايه گذارده‏ اند آگاه مى‏ شوند.
سويد بن غفله مى‏ گويد: زنان عيادت كننده فرمايشات حضرت زهرا عليهاالسلام را براى مردان خود بازگو كردند. پيرو آن عده ‏اى از بزرگان مهاجرين و انصار بعنوان عذرخواهى نزد حضرت آمده گفتند: اى سيدةالنساء، اگر ابوالحسن (على عليه ‏السلام) اين مسئله را قبل از آنكه پيمانى ببنديم بما يادآور مى‏ شد سراغ ديگرى نمى‏ رفتيم. حضرت زهرا عليهاالسلام فرمود: از من دور شويد (بس كنيد)، كه با بهانه‏ هاى بيهوده ‏تان عذر شما پذيرفته نيست و با كوتاهى‏ هاى شما جاى هيچ سخنى باقى نمانده است!