به نام خداوند همه مِهر مِهر وَرز


در ابتدای سخن به این نکته اشاره می شود که بسیار بسیار باید خداوند عالم را سپاس گذار بود که این توفیق را به ما و شما داده است تا به امیرالمؤمنین علیه السلام بتوانیم خدمتی ناچیز کنیم و از او خواستاریم که این موهبت را از ما نستاند.
البتّه ما به هیچ عنوان در جایگاه آن نیستیم که شما را تشویق به ادامه کار برای خطابه ی غدیر کنیم؛ چراکه سرتاسر این عالم که از برای آن خاندان مطهّر خلق گشته، خود مشوق ماست!

 
تبلیغ بهترین انسان ها . . .
 
برای شروع تبلیغ فرد به فرد خطبه غدیر، یا به طور کلی تبلیغ دینی، باید به این نکته توجه داشت که برای چه شخصی مشغول فعالیت هستیم؟ برای کسی که فرمود : اِنّا غَیرُ مُهمِلیِنَ لِمُراعاتِکُم وَ لا ناسِینَ لِذِکرِکُم. یعنی امام مهدی علیه السلام در دستگیری و مراعات احوال ما کوتاهی نمی کند و از یاد ما غافل نمی شود. بنابراین اولین کاری که باید انجام  داد این است که از ایشان کمک بگیریم و دست در دست ایشان کار کنیم.
 
تبلیغ بدون خوراک ؟؟!!!
 
اما برای کار اجرایی، لازم است به این نکات توجه شود:
برای کار تبلیغی کردن باید ابتدا تا حدی مطالب صحیح روایی داشته باشیم. امام امیرالمومنین علیه السلام فرمودند مَنْ نَصَبَ نَفْسَهُ لِلنَّاسِ إِمَاماً فَعَلَیْهِ أَنْ یَبْدَأَ بِتَعْلِیمِ نَفْسِهِ قَبْلَ تَعْلِیمِ غَیْرِهِ وَ لْیَكُنْ تَأْدِیبُهُ بِسِیرَتِهِ قَبْلَ تَأْدِیبِهِ بِلِسَانِهِ ... یعنی کسی که می خواهد برای مردم خود را پیشرو سازد، باید اولاً به تعلیم خودش بپردازد قبل از تعلیم دیگران و تعلیم خودش باید برای سیرت و اخلاقش باشد قبل از تعلیم زبانش ...
البتّه این تعلیم بدین معنا نیست که ما کلاً باب کار تبلیغی را ببندیم؛ بلکه اولاً باید برای خودمان به اصطلاح خوراک و مطلب جمع کنیم و سپس شروع به تبلیغ سینه به سینه کنیم.
برای این نوع تبلیغ - صرفاً برای کار تبلیغی روی خطابه ی غدیر، نه شرایط کلی - لازم است که خطابه ی غدیر را بخوانیم و روی آن تامل کنیم و بر آن مسلّط باشیم. از بسیاری از کلمات و جملات و مفهوم های آن می توان برای شروع استفاده کرد. به عنوان مثال پیامبر صلی الله علیه و آله فرمودند: فَلیُبَلِّغِ الحاضِرُ الغائِبَ وَ الوالِدُ الوَلَدَ اِلیَ یَومِ القِیامِهِ.  این جمله یکی زیباترین و مورد استفاده ترین جملات است برای شروع.

 
مثال هایی از شروع . . .

می توانید در جمعی از دوستان این گونه شروع کنید: می دانید یکی از کارهای زیبایی که پدر برای فرزندش می تواند انجام دهد چیست؟ و هر کدام پاسخی خواهند داد. شما می گویید که پیامبر صلّی الله علیه و آله این گونه گفته اند : فَلیُبَلِّغِ الحاضِرُ ...
فرض کنید که می خواهید درباره سوره عصر بحثی راه بیندازید. پس مدتی گفتگو می گویید: می دانید که اِنَّ الاِنسانَ لَفی خُسرٍ منظور چه کسی است؟ پیامبر صلّی الله علیه و آله در روز غدیر فرموده اند: وَ فِی عَلِیٍ وَللهِ نَزَلَت سُورَهُ العَصرِ ... اِلّا عَلیٍّ اَلَّذِی آمَنَ وَ ...

 
دیالوگ های تبلیغی در جای خود
 
اما تبلیغ لازم است که با توجه به شرایطش انجام شود. یعنی باید مشخص کنید که در چه شرایطی می خواهید شروع به صحبت در مورد خطابه کنید. اگر می خواهید سخنرانی کنید بحث فرق می کند؛ اگر می خواهید در بین دوستان بحث را به سوی خطابه ببرید تفاوت دارد؛ اگر می خواهید در جمع فامیلی صحبت کنید بحث فرق می کند؛ و همین طور شرایط دیگر. مثلاً در ایام غدیر بسیار ساده است که بحث های خطابه را شروع کنید.
چند مثال می زنیم برای شروع صحبت در باره خطابه ی غدیر در شرایط مختلف: فرض کنید می خواهید درباره امام عصر علیه السلام مطلبی را بیان کنید، می توانید با این جمله شروع کنید: چه کسی جز پیامبر خدا صلّی الله علیه و آله فرزندانش را بهتر می شناسد؟ ایشان امام مهدی علیه السلام را اینگونه توصیف کرده اند: أَلا إِنَّ خاتَمَ الْأَئِمَةِ مِنَّا الْقائِمَ الْمَهْدِی / آگاه باشید که آخرین امامان از ما مهدی است.
مثلاً در جایی نشسته اید و مشغول خواندن خطابه اید. دوستتان از شما می پرسد که چه می خوانید و شما می توانید از همین سوال استفاده کنید و شروع کنید. بنابراین این راه خواندن خطابه در جمع ممکن است موثر باشد.
و یا فرض کنید درباره موضوع امر به معروف و نهی از منکر مشغول بحثید. می توانید این جمله خطابه را بیاورید که ورودی شما به بحث درباره خطابه باشد: أَلاوَإِنَّ رَأْسَ الْأَمْرِ بِالْمَعْرُوفِ أَنْ تَنْتَهُوا إِلی قَوْلی وَتُبَلِّغُوهُ مَنْ لَمْ یَحْضُرْ
مثلاً می خواهید در جایی سخنرانی کنید (در کلاس دانشگاهی یا در جمع کارکنان یا ...) می توانید اینگونه شروع کنید: من همانند برترین سخنران عالم، سخنانم را اینگونه آغاز می کنم : ستایش خدای را سزاست که در یگانه گی اش بلند مرتبه و در تنهای اش به آفریدگان نزدیک است ... (اَلحَمدُ لِلّهِ اَلَّذِی عَلا فِی تَوَحُّدِهِ وَ دَنا فِی تَفَرُّدِهِ ...)
به عنوان مثال آخر؛ در میان جمع خانواده هنگام پایان صرف شام این گونه می توان گفت: خدا را شکر. می دانید کدام یک از سخنرانان بوده که صحبت خود را با الحمدلله آغاز کرده و با همان پایان برده؟ و اینگونه می توان در مورد خطابه صحبت کرد.
این مطالب گزیده ای از شیوه های تبلیغ است. اما این بسیار به شما بستگی دارد که از خلاقیت خود کمال استفاده را داشته باشید و بهترین روش ها را انتخاب کنید.
در کنار شما در طول این مسیر، علاوه بر استمداد از حجت آخرین خدا، ما به هر ترتیب حاضر هستیم و تا جایی که امکان باشد از کمک می رسانیم.
در آخر این مهم است که برای حضور در سمینار های آینده و آشنایی و به اشتراک گذاشتن شیوه های تبلیغ خطابه، اگر تمایل دارید شماره تماسی از خود برای ما بفرستید تا امکان ارتباط حضوری نیز فراهم آید.

 

به امید این که تلاش های ما مقبول درگاه الهی افتد.

با احترام
سایت خطابه ی غدیر