به نام خداوند همه مِهر مِهر وَرز


عیدانه 1

تقارن مبارک


عمر انسان به عنوان سرمایه ای گرانبها برای کسب تعالی و ترقی به او هدیه شده و انسان های زیرک از لحظات و فرصت های مو جود در آن به خوبی استفاده می کنند. به همین خاطر مکتب انسان ساز تشیع در تعالیم خود از هر فرصتی برای هدایت انسان ها و ابلاغ پیام اهل بیت علیهم السلام استفاده نموده است.
اهمیت این مطالب تا حدی است که مولایمان امام حسین علیه السلام حتی در آخرین لحظات عمر شریفشان در روز عاشورا دست از پند و نصیحت آن قوم نابکار بر نداشته و حجت را بر آنان تمام فرمودند. اینک در موسم سال نو می باشیم نوروزی که متقارن با روز سر نوشت ساز بشریت یعنی اولین جشن غدیر در حجة الوداع سال دهم هجری است چراکه  امام صادق علیه السلام می فرمایند:
(ان الیوم النیروز هو الیوم الذی اخذ فیه النبی لا میر المومنین العهد بغدیر خم و اقرو له فی الولایة)1
«براستی نوروز روزی است که پیغمبر اکرم صلی الله علیه و اله وسلم  در آن روز برای امیرالمومنین در غدیر خم برای ولایت او اقرار گرفت.»
ایام نوروز که فصل دید و بازدید با بستگان و صله ارحام می باشد فرصتی مناسب است که در کنار این امر مهم رسالتمان را در اجرای فرمان مطاع پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله در خطبه ی غدیر را فراموش نکنیم آنجا که ایشان به همه ی مسلمانان امر فرمودند تا پیام غدیر را به نسل های بعد از خود تا قیامت برساند:
(فلیبلغ الحاضر الغائب و الوالد الولد الی یوم القیامة)2
پس بایسته است این سخن را حاضران به غایبان و فرزند داران به فرزندان تا برپایی رستاخیز ابلاغ کنند.
چراکه غدیر عنوان عقیده ی ما و اساس دین اسلام و ثمره نبوت پیامبر صلی الله علیه وآله است پیام غدیر تعیین صراط مستقیم تا آخرین روز دنیاست و خطابه ی غدیر زنده ترین سند ولایت مطلقه ی الهیه ی دوازده امام علیهم السلام است. این خطابه که آخرین و مهمترین سخنرانی آن حضرت در بزرگترین اجتماع مسلمانان می باشد، باید به عنوان برترین سند معتبر اسلام ، به صورت شایسته در معرض دید جهانیان قرارگیرد .
در سالروز تقارن نوروز با این روز مهم و سرنوشت ساز بسیار به جاست که ما ایرانیان ولایت محور ضمن توصیه به دیگران در گرامی داشت ایام سال نو ، در حفظ و صیانت از این سند معتبر ولایی با صاحب ان پیمان ببندیم و عرضه بداریم :
یا علی! این پیمان نامه ی ما با پیامبر و توست : که با تمام غریریان راستین چون سلمان ها و مقدادها  هم صدا می خوانیم :
« . . . البته که سخنان تو را شنیده ، پیروی می کنیم و از ان خشنود و بر آن گردن گذاریم: و بر ان چه از سوی پروردگارمان و پروردگار تو در امامت اماممان  علی امیرالمومنین و دیگر امامان – از صاحب او – به ما ابلاغ کردی : با تو پیمان می بندیم ، پیمانی با دل و جان و زبان و دستانمان .با این پیمان زنده ایم و با آن خواهیم مرد و با این اعتقاد برانگیخته می شویم و هرگز آن را دگرگون نکرده شک و انکار نخواهیم داشت هرگز از عهد خود برنگشته پیمان نشکنیم . .. »3

1- بحارالانوار : ج 56 ص 119
2- سروش آفتاب : فراز 6
3- سروش آفتاب : فراز 11  


عیدانه 2

هنوز دیر نیست  . . .

در طلیعه ی سال نو همه کس و همه جا ، لباس تازه به تن می کنند. زمین مرده در بهار طبیعت حیاتی دوباره یافته و با شادابی و طراوت به سوی کمال خویش سیر می کند . در این ایام نوروز فرصت خوبی است که ما هم به تبعیت  از طبیعت در اعتقادات و افکار خویش  تجدید نظر کنیم .
فکر کنیم آیا به توصیه ی پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله در غدیر خم عمل کرده ایم ؟
مگر ایشان در غدیرخم و در خطابه را نفرمودند؟
ایا درست فراگرفته ایم و یا در نشر و فرهنگ سازی خطابه ی غدیر کوشا بوده ایم ؟
اگر در این مسیر به نحو احسن و شایسته عمل کرده و با بررسی عقاید و اعمال خود به نمره ی قابل قبولی دست یافته ایم . بایستی خداوند را به نعمت عظمی شاکر باشیم و اگر نه هم اکنون بهترین زمان برای از سر گیری راه درست پیوست و پوییدن طریق هدایت است.
بدانیم که اسلام به عنوان آخرین و کاملترین دین آسمانی توجه خاصی به سرنوشت آدمی دارد.
از این رو راه بازگشت از عملکرد نا صحیح  را به نام « توبه» به روی انسان ها گشوده است تا در  مقطعی احساس یاس و نا امیدی از خطا کاران سلب شده و راه صحیح را از سر گیرند قرآن مجید با لطافت و ظرافتی خاص در آیات متعدد این مطلب را عنوان می کند جا که می فرماید:
(قل بعبادی الذین اسرفوا علی انفسهم لا تقنطوا من رحمه اله ان اله یغفر الذونوب جمیعا)1
« ای پیامبر بگو : ای بندگان من که در ظلم به خود از حد گذشته و به خود تجاوز به تعدی نموده اید از رحمت خداوند نا امید نباشید زیرا که خداوند همه ی گناهتان را می امرزد .»
اهل بیت علیهم السلام نیز به عنوان معلمان الهی دین مبین اسلام  از هر فرصتی برای جلب و جذب افراد به صراط مستقیم استفاده میکردند و هیچ مانعی را باعث دوری از راه حق نمی دیدند . وجود ادعیه مأثوره امامان معصوم علیهم السلام که در گنجینه های معنوی تشیع نظیر مفاتیح الجنان صحیفیه سجادیه و دیگر ادعیه موجود است و در مناسبت های معنوی خاص مانند روز عرفه لیالی و ایام مبارک ماه رمضان ماه های رجب و شعبان خووانده می شوند بهانه ای را به دست انسان های گناهکار می دهند تا راه بازگشت را از سر بگیرند .همچنین انسان های نیکوکار با توسل و تمسک به این ریسمان های الهی پله های تعالی و ترقی معنوی را پیموده و راه و رسم چگونه سخن کفتن با خالق مهربان را از زبان معصوم علیهم السلام فرا گیرند. برای مراسم نوروز نیز ادعیه ی خاصی وارد گردیده است.
همه ی ما ایرانیان سال جدید را با درخواست از خداوند «مقلب القلوب» آغاز می کنیم تا درون های ما را به بهترین حال متحول گرداند.
بتکریم فکر کنیم و کوتاهی های امسال خود را در نظر آوریم .در این نوروز باستانی دست به دامان پر برکت ولی نعمت خویش امام زمان علیه السلام زده و از استمداد و عاجزانه مسئلت کنیم که ما را در جبران کوتاهی های خویش یاری فرمایند:
(یا ایها العزیر مسنا و اهلنا الضر وجئنا  بیضاعه  مزجه  فاوف لنا  اکیل و  تصدیق علینا  ان اله یجری المتصدقین)2

1- الزمر: 59
2- یوسف : 88


عیدانه 3

بهانه ای برای عید


بهار فصل شکفتن و روییدن است فصل رویش جوانه های امید و آغاز نشاط هستی است.
بهار یادآور فضل بیکران حضرت پروردگار است .طبیعتی که خزان زده وول مرده بودهم اکنون بار دیگر طعم حیات را می چشد و چون بلبلان نغمه خوان سرود خوش زندگانی را سر می دهد. این همه آدمی را به تدبر و تفکر در حیات و به ویژه در رستاخیز وا می دارد. چنان که پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله می فرمایند:
(اذا رایتم الربیع فاکروا ذکر النشور)1
« هنگامی که بهار را دیدید پس بسار به یاد برانگیخته شدن باشید. »
ما که به گاه بهاران خانه خویش را از غبار یک ساله زدوده و از هر آلودگی مستردیم، آیا هیچ می اندیشیم که خانه ی دل نیز ، نه از غبار که از زنگار چندین ساله ی غفلت بزداییم؟
مسکن خویش را که همواره دست نظافت بر آن داشته هر سال می شوییم چگونه قلب خویش را که عرش رحمان است نمی روییم؟ غبار از آن نمی زداییم و به دست فراموشی می سپاریم؟
هنگام آن رسیده که پنجره ی دل های افسرده ی خویش را به سمت بهار بگشاییم و در این بهار دل انگیز سر آستان ذات بی همتا نهاده و شاکر نعمت های بی پایانش باشیم و به این ترتیب به استقبال عید نوروز برویم. چراکه عید از ریشه عود به معنای بازگشت بوده و به گفته ی راغب اصفهانی به معنای بازگشت به وضعیت مطلوب گذشته است. بنابراین در عید بازگشت به فطرت توحیدی مطرح است . عید واقعی توفیق انجام دادن وظیفه ی تطهیر و تصفیه جان است.
بازگست به فطرت انسانی و سر انجام خود را باز یافتن و به خدا رسیدن است . روزی که ارزش های والای انسانی حفظ شود و گوهر وجود آدمی در باتلاق گناه آلوده نشود.آن روز عید یوم الله و روز شادمانی است. در روایات معصومین علیهم السلام عید مفهوم بسیار ژرفی دارد.
امام صادق علیه السلام می فرمایند : « شیوه ی انبیاء همواره چنین بوده که به جانشینان خود امر می کردند تا روز تعیین و نصب جانشین خود را عید بگیرند»2
امام علی علیه السلام می فرمایند :
« روز عید روزی است که عبادات انسان مورد پذیرش پروردگار قرار گیرد بخشایش خداوند نصیب ادمی شود و انسان از گناه و آلودگی به دور باشد.»3
در گفتار گران سنگ دیگری امام علیه السلام فرمودند:
« امروز برای عید است و فردا نیز عید است و هر روزی که در آن خدا را نافرمانی نکرده باشیم برای ما عید است.»4
مولای متقیان امیرالمومنین علیه السلام در پی عمل پسندیده ی یکی از اصحاب خود در عید نوروز فرمودند : «هر روز ما را نوروز بسازید» 5
حال بیاییم نوروزمان را رنگ عبودیت و جلوه ی بندگی دهیم . نوروزمان را پیمان خدا با بندگان در دوری از شرک و کفر قرار دهیم. روز کامل شدن دین مسلمانان با اعلام ولایت امیر المومنین علیه السلام کرده و یا روزی کنیم که بنا به سخن آسمانی امام صادق علیه السلام گشایش سختی ها و اندوه شیعیان و اهل بیت علیهم السلام در آن رخ دهد. بیاییم نوروز باستانیمان را عید کنیم.
یاران ! فصل طرب از راه رسیده است. ابر و مه و خورشید و فلک همه از  بحجت دیدار روی دلدار در شور و شوقند حیف است ما ادمیان که خود را گل سر سبد خلقت می دانیم از انچه جامد و بی جان و بیشعور می پنداریم واپس بمانیم ،بخه حیات ابدی زنده نشویم و هم چنان مردگانی متحرک باقی بمانیم و بر غفلت دهشت بار خویش متعصبانه پای فشریم بیاییم پنجره های دل های افسرده ی خویش را به سمت دم مسیحا بهار بگشاییم شاید احیا شود.
به طرب آید و همراه با پایکوبی هستی ،پای کوبد و دست افشاند. بیاییم سخن پروردگار خویش را ناشنیده نگیریم که پس از ذکر حیات دوباره ی زمین می فرماید:
(این چنین در آخرت از خاک بیرون آورده خواهید شد.)6
بیاییم ایرانیان ولایت محور ، در آغاز نوروز عید با محبوب خود این گونه نجوا کنیم :
مهدیا! خزان زندگی من تنها با وجود تو بهاری میشود . وقتی بیایی تمام سروها در مقابل قدوم مبارکت سجده می کنند و هزاران گل سرخ بر سینه ی خاکی کوچه ها ، خواهند رویید بیا تا آسمان شب انتظارم ستاره باران شود.
اللهم عجل لولیک الفرج
آمین یا رب العالمین


1- ؟
2- ؟
3- نهج البلاغه
4- بحار الانوار:ج 88 ص 136
5- نهج البلاغه
6- فاطر 9


عیدانه 4

ایران سر بلند


پیشینه ی ما ایرانیان دو هزار و پانصد سال همراه با توحید است. افتخار ما این است که حدودا هزار و چهارصد سال آن با ظهور اسلام مقارن می باشد.
هزار و چهارصد سالی که با علاقه ی به قرآن و اهل بیت علیهم السلام آغاز و همراه بوده و انشاالله همیشه باقی خواهند ماند.
ایرانیان با پذیرش این دین آسمانی جایگاه و ارزش فطری، عقلانی و الهی خود را یافتند و به پاس این افتخار از همان سالهای آغازین ظهور اسلام خدمات فرهنگی ف سیاسی و اجتماعی ارزنده ای به جهان اسلام ارائه کرده اند . در همه ی زمینه ها به گونه ای حماسه آفریدند که بالاترین تشویق ها و مقام ها از سوی اهل بیت علیهم السلام را به خود اختصاص داده اند و حتی در قرآن کریم آیاتی وجود دارد که بر طبق احادیث اشاره ی آن به قوم ایران و ایرانیان می باشد که در این مجال نمونه هایی از آن ها ذکر می گردد:
روزی پیامبر صلی الله علیه و آله آیه ی 38 سوره ی محمد صلی الله علیه و آله راتلاوت می فرمودند.آن جا که خداوند می فرماید:
(و ان تتولوا یسنبدل قوما غیرکم ثم لایکونوا امثلکم)
اگر روی برگردانید ( خداوند) جای شما را به مردمی غیر از شما خواهد داد که مانند شما نخواهند بود.)
در این هنگام از آن حضرت سئوال شد که این گروه چه کسانی هستند؟
رسول خدا صلی الله علیه و آله در حالی که بر دوش سلمان فارسی علیه السلام می زدند فرمودند: «این مرد و قوم او (ایرانیان)هستند »1
در حدیث دیگری ابو هره می گوید که خدمت پیامبر صلی الله علیه و آله نشسته بودیم که سوره ی جمعه نازل شد و آن را برای ما تلاوت فرمودند وقتی به آیه ی: (وءاخرین منهم لما یلحقوا بهم)2 رسیدند مردی سئوال کرد یا رسول الله آن گروه چه کسانی هستند؟
آن حضرت ضمن اشاره به سلمان فارسی علیه السلام فرمودند:
(لو کان الایمان معلقا باثریا فتنا و له رجل من العجم و اسعد هم به الفارس)3
« اگر ایمان به ستاره ی ثریا بسته باشد و در آسمان قرار گیرد افرادی از عجم آن را به دست می آورند و سعادتمند ترین آنها فارس (ایرانیان) هستند»
و در حدیث دیگری نیز نقل است که روزی اشعث نزد امیرالمومنان علیه السلام آمد گفت:
« ای امیرالمومنان این سرخ رویان (ایرانیان) که اطراف شما را گرفته اند و نزد شما نشسته اند بر ما چیره شده اند.»
حضرت از این سخن اشعث ناراحت شدند و سرشان را به زیر افکندند و سپس فرمودند:
«آیا امر می کنید که آنان (ایرانیان ) را طرد کنم؟ هرگز طرد نخواهم کرد چون در این صورت از زمره ی جاهلان خواهم بود. اما سوگند به خدایی که دانه را شکافت و بندگانش را آفرید حتما شما را برای برگشت مجدد به آیینتان سرکوب می کنند همان گونه که شما آنان (ایرانیان) را در در آغاز برای پذیرش این آیین سرکوب نمودید.»4
پس ای ایرانیان ولایت محور برخود ببالید چراکه ایران و ایرانی از دیر باز با قرآن و اهل بیت علیهم السلام انس داشتند و معصومین علیهم السلام نیز در مناسبت ها و رویدادهای مختلف از ما و آداب و رسوممان تعریف و تمجید نموده اند.
برخود ببالیم که تنها کشوری هستیم که شهادت به ولایت امیر مومنان علیه السلام از مأذنه های کشورمان به صدا در می آید و هر جمعه با زمزمه ی دعای ندبه به انتظار آخرین وارث غدیر و وصی پیامبر صلی الله علیه و آله نشسته و در دل نجوا می کنیم: «کی می آیی؟»
عقربه ها بس که گلو گرفته بر ثانیه ها
لحظه ها منتظر آمدنت پژمردند
ساعت عشق همه کوک شده در جمعه
پس که زنگی نزده عقربه ها هم مردند.
خداوندا ، عزیزا،مهربانا، خالقا، پروردگارا!
به حق پیامبر ، حیدر، زهرا علیهم السلام و پاکان ، دعایش را اجابت ، ظهورش را فراهم و قیامش را محقق فرما.

1- ؟
2- جمعه :3
3- الدور المنثور ص 152
4- نهج البلاغه ابن ابی الحدید ج 20 ص 284
5-

عیدانه 5

عیدی الهی


امام صادق علیه السلام می فرمایند:« هیچ روز نوروزی نمی گذرد مگر این که ما در آن انتظار فرج داریم.زیرا نوروز از روزهای ماست.ایرانیان آن روز را حفظ کردند ولی شما آن را ضایع کردید.»1
ما ایرانیان رسوم بسیار پسندیده ای جهت نوروز داریم که بایستی از آن ها به بهترین صورت استفاده کنیم. یکی از این رسوم عیدی دادن و البته گرفتن ان است. شما دوست دارید که بهترین عیدی امسالتان را به چه کسی تقدیم کنید و یا آرزو دارید که نیکوترین عیدی امسال شما چه چیز می باشدو از چه کسی آن را هدیه بگیرید؟
بیاییم در هنگام تحویل سال نو که تحول حالمان به بهترین حال را از خداوند متعال درخواست می کنیم حال دیگران را نیز مد نظرداشته و برای آنان هم دعا کنیم.
بیاییم در سال جدید از یاد غریب ترین غریب عالم و مظلوم ترین مظلوم عالم غافل نشویم پدر مهربانی که در لحظه های به یاد ماندنی تحویل سال ، هفت سین ، عیدی، سفره و . . . کمتر از ایشان یاد می کنیم. در صورتی که تک تک این ها را آن حضرت با دست مبارکشان روزیمان گردانیده اند.
بیاییم این لحظه های شاد آغاز سال را به یاد پادشاه با کرامت عالم مولای قدرتمند و عالم سخاوتمندان حضرت مهدی علیه السلام باشیم و به دیگران نیز این امر مهم را توصیه نماییم. بیاییم در سال جدید اولین کسی باشیم که با دل و زبانمان به امام زمانمان تبریک گفته و باتمام وجود عرضه بداریم یابن الحسن مولای من! در بهترین لحظه هایم شمارا فراموش نکرده و به یادتان هستم بیاییم اولین عید یمان را به اربابمان مهدی علیه السلام تقدیم کرده و ایشان را خشنود سازیم.
بدانیم که کی توانیم با تقدیم صدقه برای سلامتی حضرت و یا تقدیم صدقه از طرف ایشان به فقرا خواندن سوره ای از قرآن ، نماز امام زمان علیه السلام زیارت آل یس، خطابه ی غدیر دعای فرج و هدیه ثواب امین ها پیشگاه آن حضرت به ایشان عیدی ارزشمندی تقدیم کنیم.
بیاییم از این پدر سخاوتمند رفع همه ی گرفتاری ها بر آورده شدن حاجاتمان را به عنوان عیدی تقاضا کنیم و بدانیم که ایشان آن قدر با کرامات هستند که تقدیم عیدی از طرف ما را پذیرفته و هدایای ما را بدون پاسخ نخواهد گذاشت.
بیاییم دقیقا هنگام تحویل سال نو به توصیه ی امام صادق علیه السلام عمل کرده و انتظار فرج را از یاد نبرده و برای ظهور امام زمان علیه السلام دعا کنیم و اینگونه ارادتمان را به سرورمان نشان دهیم.
آقای من!ظهور شما و خلاص شدن از دوران غم بار غیبت شما بالاترین عیدی برای عالم است.

1- بحارالانوار: ج 56 ص119


عیدانه 6

برترین صله


صله رحم و ارتباط باخویشاوندان از رسوماتی است که ما ایرانیان خصوصا در ایام سال جدید به آن پای بند هستیم. اما صله رحم و برقراری پیوند و ارتباط عاطفی و مستمر با بستگان از جمله اعمالی است که در نظام ارزشی و هنجاری اسلام از جایگاه والایی برخوردار است .
قرآن کریم در آیات متعدد و تحت عناوین مختلفی همچون توصیه به رعایت ارحام احسان به والدین و دوری گزیدن از آزار آنها انفاق به خویشاوندان اجتناب از قطع رحم بی توجهی به حقوق بستگان ... به تشریع مسئله صله رحم و تبیین برخی احکام و آثار آن پرداخته است این توصیه ها معرف گویایی از اهمیت این عمل عبادی اجتماعی در نظام ارزشی اسلام و تاثیر بی بدیل ان در ایجاد و تحکیم همبستگی و پیوند مشترک میان اعضای خویشاوندان و نهایتا جامعه به حساب می آید در قران به جهت اهمیت صله رحم این عمل در ردیف پرستش خداوند قرار می گیرد
( و اذ اخذنا میثاق بنی اسرائیل تا تعبودون الا اله و بالوالدین احسانا و ذی القربی و الیتاما و المساکین)1
به یاد آورید زمانی که از بنی اسرائیل پیمان گرفتیم که جزء خداوند یگانه را پرستش نکنیم و نسبت به پدر و مادر نزدیکان و یتیمام و بینوایان نیکی کنیم همچنین در قران کریم کسانی که قطع رحم می کنند سزاوار لعن خداوند دانسته و می فرماید:
(فهل عسینم ان تولیتم أن تفسدوا فی الارض و تقطعو ارحامکم* اولئک الذین لعنهم الله . . . )2
«اگر روی گردان شوید آیا جز انتظار می رود که در زمین فساد کنید و قطع رحم نمیید آنها کسانی هستند که خداوند از رحمت خویش دورشان ساخته »
در روایات معصومین علیهم السلام نیز نسبت به این نعمت مرضیه تاکید شده است که به برخی از انها اشاره می کنیم:
حضرت علی علیه السلام می فرمایند : برترین خصلت صله ارحام و ارتباط با خویشان است 3
اما باقر علیه السلام می فرمایند : «هیچ قدمی از آنچه برای صله رحم برداشته می شود بهتر نیست»3
همچنین در متون روایی اثار مثبت دیگری از جمله فزونی عمر ازدیاد روزی افزایش محبت میان خویشان بخشش گناهان و . . .برای صله رحم ذکر گردیده است.
در منابع دینی و اعتقادی شیعیان از امام زمان علیه السلام همچون پدری دلسوز مهربان یاد شده است :
(الاامام الانیس الرفیق الوالد و الشفیق ولام البره بالولد الصغیر . . . )5
امام امینی یار ، پدری مهربان برادری دلسوز و مادریست پناه برای فرزند خردسالش لذا طبق طبق موارد فوق صله با امام زمان علیه السلام از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و یکی از مهمترین وظایف شیعیان در عصر غیبت صله و پیوند با آن حضرت می باشد قرآن مجید در این باره می فرماید:
(و الذین یصلون ما أمر اله به أن یوصل و یخشون ربهم و یخافون سوء الحساب)6
مردم با ایمان کسانی هستند که به فرمان خدا به کسانی که باید پیوند دوستی نمایند صله و پیوند میکنند و از خدا می ترسند و اشدائد و سختی های روز قیامت بیمناک و ترسانند »
امام رضا علیه السلام نیز در رابطه با صله و پیوند با امام می فرمایند پیوند ما آل محمد به عرش الهی متصل بوده و پیوسته می گوید خدایا رحمت کن کسی که به من صله کرد و جدا و قطع کن هر کس را که صله ما را قطع کند.7
این صله و پیوند مفهوم وسیعی داشته و در ابعاد متعددی مصداق پیدا می کند صله با امام چه با مال ، جان ، توانایی های فکری و معنوی از اهمیت به سزایی برخوردار بوده و شیعیان موظف اند با تمامی امکانات خود در این مسیر قدم بردارند.
بایستی توجه داشت که شاکله ی و اساس صله با امام نیت درست و صحیح لذا در آغاز سال نو باید با توسل و تضرع به امام عصر از ایشان درخواست نماییم که نیت مارا از هر گونه ریا و ناخالصی پاک نموده و ضمیر و اندیشه ما را به بهترین و بالاترین نیت ها دلالت نماید.که این دعا همواره از درخواست های ما می باشد
(اللهم . . . انته نیتی الی احسن الئیات و بعملی الی احسن الاعمال)8
« پروردگارا در این سال جدید نیت مارا در خدمت گذاری به مولای مان نیکوترین نییات قرارده و ما را توفیق ده تا ضمن اداء یک وظیفه واجب در عصر غیبت زندگی سالم و توام با معنویت در سایه ی مولای مان تمرین نموده و از خاطر نبریم که سفره نشین جیره خواران بزگوار بوده و هستیم.

آمین یا رب العالمین

1- بقره(2) : 83
2- محمد(47): 22 و 23
3- اصول کافی: ج2 ص240
4- ؟
5- اصول کافی : کتابحجه- باب نادر جامع فی فضل امام و صفاته ج 1
6- رعد : 21
7- تفسیر جامع ج3 ص 403
8- صحفیه سجادیه دعای مکارم اخلاق

عیدانه 7

نوروز پر افتخار


خاطرات تلخ و شیرین انسان همواره نقش مهمی در زندگی او ایفا میکنند. آدمی در هنگام خلوت خود با مراجعه به خاطرات تلخ از گذشته ی نابسامانش پند می گیرد. با شیرینی های آن تجدید پیمان کرده و می کوشد تا حد توان آن ها را در ذهن خود جایگزین سازد.
نوروز از سنن باستانی و تاریخی ما ایرانیان بوده و هم چنین عید نوروز برای ما مسلمانان مبدا اتفاقات تامل برانگیزی می باشد که بررسی هر  یک از این وقایع هر وجدان آگاهی را به قضاوت فرا می خواند. اما در این میان عده ای با تلاش خود مبنی بر صرفا ایرانی جلوه دادن عید نوروز از جنبه های روحانی و معنوی آن کاسته اند. چرا که امام صادق علیه السلام در توضیح وقایع داده در نوروز می فرمایند:
« نوروز :   روز شکفته شدن اولین گل در زمین است روز استقرار یافتن کشتی نوح در زمین است روز آغاز بعثت پیام خاتم صلی الله علیه و آله است
روزی است پیامبر صلی الله علیه و آله در غدیر خم برای ولایت امیرالمومنین علیه السلام از مردم  اقرارگرفت. روز بیعت مجدد مردم با امیرالمونین علیه السلام پس از 23 سال غضب خلافت است از روزهای ما  و روز های شیعیان ماست»1
توجه داشته باشیم که مذهب تشیع این وژگی ممتاز را دارد که با ذکر هر واقعه پیام آن جریان را منتشر کرده تا اذهان اگاه با دریافت آن نکات توان تصمیم گیری صحیح را داشته باشند چنانچه در مسیر درست و صراط حقه حرکت می کنند با روحیه و قدرت مضاعف به مسیر خود ادامه داده و در صورت بیراهه روی توفیق تجدیدنظر و اتخاذ مسیر درست را از دست ندهند.
حال اگر ما به دنبال پیام عید نوروز به عنوان عید اسلامی و نشر این پیام هستیم از یاد نبریم که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله بعثت خود را با اعلام ولایت امیرمومنان (ع) آغاز ادامه و به پایان رساندند. ولی در این میان عده ای منافق به منظور دست یابی به مطامع دنیوی خود مسیر صحیح حرکت را تغییر داده و به جای حرکت ئر صراط مستقیم که همان راه علی و اولاد معصومشان (ع) است مردم را تنها با گذشت هفتاد روز از اعلان رسمی و عمومی پیامبر اکرم (ص) در روز غدیر خم به بیراهه بردند.
از یاد نبریم که پیامبر اسلام (ص) در نوروز بعثت خود را با معرفی دین اسلام و اعلام ولایت امیرمنان (ع) اغاز فرموده و با تقارن اولین عید غدیر با نوروز نیز با اعلام مجدد ولایت ائمه (ع) رسالتشان را به پایان رساندند.
لذا در سال جدید با تداعی این خاطرات تلخ و شیرین باید راه آن بزرگواران را ادامه دهیم قدری تامل کرده و فرصت ها را از دست ندهیم . زمین را از حجت خدا خالی ندانیم و در نشر پیام عید نوروز کوشا باشیم.
هم اکنون با اخرین وارث غدیر امام عصر (ع) تجدید بیعت کرده و عرضه بداریم:
مولای  من! اگر در روز غدیر توفیق یاریمان نکرده که در رکاب رسول خدا (ص) و در زمره ی یاران شما باشیم و با جد مظلومتان – امیرمومنان (ع)- بیعت کنیم اما امروز با شما که خلف صالحشان و آخرین وصی پیامبر خاتم (ص) می باشید تجدید بیعت کرده و تا ابد دست از پیمان خود بر نمی داریم.
در این سال جدید پیمان می بندیم که از شما اطاعت کنیم و خواست شما را برخواست خود مقدم بداریم.
مولای من ! توفیق خدمتگذاری به آستانت را از ما سلب نفرموده و ما را در مسیر خودتان استوار دارید.