در پرتو حدیث کساء

ستایش خداوند آفریننده را، که جهان را به وساطت وسیله آفرید، و آن وسیله را نور محمد صلی الله علیه و آله و سلم معرفی کرد (خلق الاشياء بالمشية و المشية بنفسها)  و  سپس از نور او انوار دیگر پیشوایان را خلق کرد و سپس جهان آخرت و دنیا را آفرید و قوانین آن دو را روی ابزار و وسیله ها آورد تا موجودات به کمال مطلوب برسند.
در آن میان انسان را گُل سر سبد نموده ، فرمود: لقد کرمنا بنی آدم ( اسراء / 70)  ”  و همانا فرزند آدم را کرامت بخشیدیم “  و انسان های برتر را وسیله ی تکامل و پیشرفت دیگر انسان ها معرفی کرد و فرمود :
” یا ایها الذین امنوا اتقوا الله و ابتغوا الیه الوسیله ”  ( مائده 35)  وسیله را با زبان معصومان ، اهل بیت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم  شناسانید.
از میان آنان یکی محور عاطفه و محبت شد و مایه ی آرامش پدر و شوهر و مأمور تربیت فرزندان گردید و او فاطمه سلام الله علیها است.
فرزندانش همگی به او مباهات و افتخار می کنند و او را وسیله ی تقرب خود به درگاه خداوند قرار میدهند.
آخرین امام معصوم عجل الله تعالی فرجه الشریف می فرما ید :
” و در دختر رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم الگوی نیکویی است ”( بحار / ج 53 / 179 – 180)
و این الگوی معصومان و امامان را کلمات و گفتار هایی نغز و زیباست ، از جمله حدیث دلنشین ” کساء“ که از عصمت صدیقه طاهره سلام الله علیها و فرزندانش حکایت است و تثبیت کننده ی شان نزول آیه ی تطهیر:
” انما یرید الله لیذهب عنکم الرجس اهل البیت و یطهرکم تطهیرا ”
که این آیه ی در باره ی او و شوهرش علی و فرزندانش حسن و حسین علیهم السلام است.
در این مجال بر آنیم که با توجه به عنایات خاصه حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها مضامین این حدیث را در ضمن چند گوهر به صورت فشرده به دوستان اهل بیت علیهم السلام عرضه بداریم.


گشايش صدف گرانقدر حديث كساء

گوهر 1- پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم به منزل دخترشان فاطمه سلام الله علیها وارد میشوند و اظهار ضعف و خستگی می فرمایند و کسای یمانی می خواهد.

گوهر2 - دختر مهربانشان سلام الله علیها بدن مبارک حضرت را در کسای یمانی می پوشاند.

گوهر 3 - حسن و حسین عليهما السلام  وارد خانه می شوند و بوی جدشان را استشمام میکنند و بر او سلام میکنند و نبی بزرگوار صلی الله علیه و آله و سلم با عنوان  ”حسنم صاحب حوض من و حسینم شفاعت کننده ی امتم ”  پاسخ می دهند.

گوهر 4 - سپس امیر المومنین علیه السلام وارد خانه می شوند و احساس می کنند برادرشان پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم در خانه هستند. سلام می کنند و حضرت با جمله ی ”جانشینم و صاحب پرچم من در روز محشر ” پاسخ می فرمایند.

گوهر 5 - فاطمه سلام الله علیها اجازه ی ورود در کساء خواسته با پاسخ مهر بانانه ی آن حضرت صلی الله علیه و آله و سلم و با جمله ی کریمه ی ” دخترم پاره تنم ” اجازه ورود می یابند.

گوهر 6– پس از تکمیل پنج نفر ( خمسه طیبه ) پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم  دو طرف عبا را گرفته و با دست به آسمان اشاره می کنند و از خدا می خواهند که هر پلیدی را از این خاندان دور سازد.

گوهر 7- خداوند در برابر فرشتگان به وجود اینان – درود خدا بر ایشان – مباهات می کند.
گوهر 8 – جبرئیل از خداوند در باره آنان می پرسد و او جل جلاله می گوید :
آنان اند فاطمه سلام الله علیها و پدرش صلی الله علیه و آله و سلم ، فاطمه سلام الله علیها و شوهرش علیه السلام  و فاطمه سلام الله علیها و پسرانش عليهم السلام .

گوهر 9 - جبرائیل فرشته ی بزرگ خداوند نیز اجازه ورود می گیرد و داخل کساء می شود و از سوی پروردگار، پیامِ سلام و درود بر پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم می آورد.

گوهر 10 - جبرائیل از سوی  خداوند در باره ی اهل بیت ، آیه ی تطهیر را قرائت میکند : ”همانا خداوند اراده کرده شما اهل بیت را از هر پلیدی و آلودگی پاک و منزه گرداند“.

گوهر 11– امير المؤمنين علیه السلام از فضیلت نشستن زیر کساء از پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم می پرسند.
گوهر 12 - پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم آثار ذکر و قرائت این حدیث را بیان می کنند :
” نزول رحمت خداوند ، نزول رحمت خداوند ، طواف فرشتگان در محور یاد کنندگان این واقعه ، استغفار ملائک نسبت به شیعیان و دور شدن حزن و اندوه از آنان و روا شدن حاجاتشان ”

الحمد الله الذی جعلنا من المتمسکین بولایة علی بن ابیطالب علیه السلام