برتری حضرت فاطمه سلام الله علیها

بانوی بانوان دو عالم، حضرت فاطمه الزهرا سلام الله علیها خمیر مایه آفرینش ، ثمره شجره طیبه پیامبری و مدافع حریم ولایت و امامت است . جز پدر و شویش _ که سلام خداوندی بر آنان  باد _ در میدان فضیلت گوی سبقت را از همگان  حتی از  انبیاء و رسولان الهی ربوده است . بهترین شاهد صدق این مدّعا آیاتی ازکلام خداوند مجید و روایاتی از معصومان دریای عصمت و پارسایی است . در مقام بیان فضیلت ، هر چه در شان پیامبر اکرم صلی الله و علیه و آله و سلم و  امیر المومنین علیهم السلام وارد شده است ، بدون کمترین شبهه و تردیدی در حق آن حضرت نیز آمده است . زیرا آفریدگانی از یک حقیقت  و نورند و در ناموس خلقت در دامان یک مادر پرورش یافته اند ، که بر این گفتار آیات و روایات بی شماری دلالت دارند که جهت   تبرک جستن به نقل یک آیه و دو روایت در این زمینه می پردازیم .
آیه تطهیر
" انما یِرید الله لیذهب  عنکم الرِجس اهل البیت و یطهرکم تطهیرا "
"همانا اراده  خداوندی بر زدودن هر گناه و پلیدی از شما خاندان نبوت تعلق گرفت و شما را از هر عیب و کمبودی پاک گردانید."
در این آیه خداوند متعال شهادت بر پاکی و عصمت حضرت صدیقه کبری  سلام الله علیها می دهد ، آن هم در ردیف دیگران ، بی كم و بیش ، زیرا حق تعالی، تمام کژیهای ظاهری ، باطنی ، و گناهان و اعمال ناشایست ، از کوچک و بزرگ ، حتی خطورات ذهنی که در نزد حق تعالی از کراهت برخوردار است، را از آنها دور نموده است و این عمومیت و اطلاق در آیه دلیل روشنی است که حضرت فاطمه سلام الله علیها در اوج بلندای مقام عصمت و طهارت قرار دارد ، که این پاکی جسم و روح آنچنان است که خطورات ذهنی و فرضی هم در محدوده این مقام است .
اما در مورد انبیاء جز پدر گرامش صلی الله و علیه و آله و سلم در کتاب الهی
- قرآن کریم – شاهدی بر این گونه عصمت و طهارت که در باره او و خاندان پاکش آمده است سراغ نداریم ، از این رو ، مقام و مرتبت آن حضرت در فضل و شرف چیره بر سایرین می باشد که اگر تفصیل این مطلب را خواستار باشید می توانید به کتاب " الامام علی بن ابی طالب علیه السلام " نوشته آقای رحمانی همدانی مراجعه نمایید.

روایات :
علامه مجلسی رحمة الله علیه از امام جعفر صادق علیه السلام نقل می کند
که حضرت فرمودند :
" و هی الصدیقة الکبری ، و علی معرفتها دارت القرون الاولی" 
" او صدیقه کبری است که بر پایه شناختن او جهان آفرینش از آغاز به گردش در آمده است .
امام جواد علیه السلام می فرمایند:
"همانا خداوند باری تعالی در آغاز آفرینش نور محمد و علی و فاطمه سلام الله علیهم اجمعین را آفرید و آن گاه یک هزار سال مکث نمود و پس از آن سایر مخلوقات را خلق کرد و بر این خلق آن انوار مقدسه را شاهد گرفت و فرمانبرداری از آنان را در مخلوقاتش جاری نمود و رشته امور را به ایشان تفویض کرد . پس ایشان آنچه را خواستند به اراده پروردگار حلال و آنچه را نخواستند به اراده پروردگار حرام نمودند و اراده آنان چیزی جز اراده خداوندی نبود.در این اعتقاد هر که جانب افراط بپیماید از دین خارج گردیده  ، و هر که از آن سر پیچی کند به باطل افتاده ولی آنان كه لوازم آن را نه بیش و نه کم ملتزم گردتد به حق پیوسته اند ".