به نام خداوند همه مِهر مِهر وَرز


متن سوال:
برای تبلیغ خطابه ی غدیر از کجا باید شروع کرد که تاثیر داشته باشد الان که در جامعه ی ما صرفا با توحید هم مشکل دارند افراد از کجا شروع بشود بهتر است ممنون

متن پاسخ:
سلام علیکم
برای تبلیغ خطابه ی غدیر ابتدا باید جایگاه غدیر و خطابه ی غدیر را در اسلام بشناسیم.
همان طور که از آیات و روایات بر می آید، ما آفریده شده ایم تا خداوند متعال را عبادت کنیم. برای راهنمایی انسان در این مسیر، خداوند پیامبرانی را فرستاد تا علاوه بر دریافت و ابلاغ وحی، مردم را در همه ی ابعاد زندگی به رشد و کمال هدایت کنند و در صورت فراهم شدن امکانات، حکومتی عادلانه تشکیل دهند و مردم را به عبودیت سوق دهند.
پروردگار متعال بعد از هر پیامبری، اوصیائی را مشخص نمود تا راه او را ادامه دهند و مردم از مسیر مستقیم منحرف نشوند. از آنجایی که پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم آخرین پیامبران است بنابراین، اوصیای او وظیفه ی بسیار مهم و حساسی بر عهده دارند؛ چرا که تلاش همه‌ی پیامبران به ایشان منتهی شده و به دست ایشان به ثمر می نشیند.
پیامبر اسلام صلی لله علیه و آله و سلم، به دلیل اهمت بالای مطلب، از همان ابتدای دعوت، همواره امر جانشینی خود را مطرح کردند و به معرفی امیرالمومنین علیه السلام پرداختند و در بزرگترین مجمع عمومی آن زمان، یعنی در حجة الوداع نیز طی یک سخنرانی بی نظیر، این کار را تکمیل کردند.
در این خطابه ی عظیم، پیامبر به این نکته تأکید ویژه ای فرمودند که :
فَلْيُبَلِّغِ الْحَاضِرُ الْغَائِبَ وَ الْوَالِدُ الْوَلَدَ إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَة
پس بايسته است اين سخن را حاضران به غايبان و فرزند داران به فرزندان تا روز قيامت برسانند.
و نيز فرمودند: أَلَا وَ إِنَّ رَأْسَ الْأَمْرِ بِالْمَعْرُوفِ أَنْ تَنْتَهُوا إِلَى قَوْلِي وَ تُبْلِغُوهُ مَنْ لَمْ يَحْضُر
به همین علت شناخت غدیر و پیام گران سنگ غدیر و تبلیغ آن، از ضروری ترین و بنیادی ترین مفاهیم اعتقادی است.
- در مورد این که مردم جامعه با توحید مشکل دارند، باید گفت که مشکلات توحیدی مردم، به دلیل این است که خدا را از راهی که معصومین علیهم السلام معرفی کرده اند، نشناخته اند و برای شناخت خداوند به دنبال نابخردانی رفته اند که از سرچشمه وحی بی بهره اند و با تکیه بر دانش و فکر ناقص خود، به توصیف خداوند پرداخته اند. اگر انسان ها، از صراط مستقیم – که همان امیرالمؤمنین و اولاد معصومش علیهم السلام هستند- پیروی کنند، دچار گمراهی نمی شوند.
بنابراین معرفی خطابه ی غدیر، معرفی خدای واقعی است. شناخت خطبه ی غدیر، یافتن راه هدایت است.
- از طرفی دیگر، با توجه به تنوع مطالبی که در خطابه ی غدیر آمده است، با تکیه بر توانایی خود و شناخت روحیات و سلیقه های طرف مقابل، می توانید به معرفی و تبلیغ خطابه بپردازید.
- آگاهی و اطلاعات دینی خود را افزایش دهید.
- از آنجایی که اعتقاد به خداوند و هادیان الهی از فطریات نهفته در درون انسان هاست، هر فطرت بیداری با تذکر به این ذوات مقدسه، تحت تأثیر قرار گرفته و به ایشان متمایل می شود.
- نکته ی اصلی این که هدایت انسان ها به دست خداوند متعال است و ما فقط وسیله ی هدایت خواهیم بود. بنابراین توصیه ی اکید می شود که قبل از تبلیغ، توسلی به ساحت مقدس امام عصر علیه السلام داشته باشید و از ایشان بخواهید که آنچه صلاح است بر زبان شما جاری کند و زمینه ی هدایت طرف مقابل را برای شما ایجاد نموده، در شما نفوذ و تأثیر کلام لازم را قرار دهد.
- از جانب طرف مقابل نیز، طلب مغفرت کنید و از خداوند بخواهید با بخشش گناهان او، پرده های تاریکی را از قلبش کنار زند تا بر اساس فطرت پاکش، حقایق را دریافت کند و دچار لجاجت نگردد.          
سر فصل مطالب در خطابه ی غدیر:
1. يك دوره اسلام شناسي از اصل توحيد تا اصول اخلاق، فقه و...
2. تاكيد فراوان بر جانشيني امير مؤمنان و حسنين و ساير ائمه علیهم السلام از طرف خدا
3. بيان روشن همراهي قرآن و عترت تا روز رستاخيز
4. بيان شخصيت حضرت مهدي قائم علیه السلام و اصول حكومت ايشان
5. اشاره به منافقين و مسخره كنندگان دين
6. تفسير حدود يك صد آيه از قرآن به شخصيت امير مؤمنان و اولاد و ياران و دوستان و همچنين دشمنان ايشان
7. بيان حدود 200 فضيلت از فضايل اميرالمؤمنين علیه السلام
8. تبريك خواستن از مردم به مناسبت امامت امیرالمؤنین علیه السلام
9. تاكيد بر سلام بر علي علیه السلام با لقب امير المؤمنين
10. پس از سخنراني نيز مردان و زنان با اميرالمؤمنين و پيامبر بيعت كردند و اين مراسم سه روز به طول انجاميد.

خدانگهدار