به نام خداوند همه مِهر مِهروَرز

با سلام به شما عزیزان، رَه پویان طریق ولایت امیــرالمـؤمـنـــین علیـه‌السلام
«عَنْ أَبِي عَبْدِ اَللَّهِ عَلَيْهِ اَلسَّلاَمُ قَالَ: مَنْ حَفِظَ مِنْ أَحَادِيثِنَا أَرْبَعِينَ حَدِيثاً بَعَثَهُ اَللَّهُ يَوْمَ اَلْقِيَامَةِ عَالِماً فَقِيهاً»
«امام صادق عليه‌السّلام فرمودند: هر شخصی چهل حديث از احاديث ما را حفظ‍‌ نماید خداوند او را در قيامت عالم و فقيه مبعوث مى‌سازد.» به نقل از الکافی جلد اول، صفحه 49
در ابتدا خداوند را شاکریم که به ما توفیق حضور در حریم ولایت امیرالمؤمنین علیه‌السلام را عطا فرمودند و از او مدد می‌جوییم تا در مسیر معرفت امام و نشر فضایل آن حضرت و در تبلیغ سند حقّانیّت‌شان یعنی خطابه‌ی غدیر مؤفق باشیم.
حفظ احادیث آن‌قدر ارزشمند و پُر اهمّیت است که حافظ حدیث در قیامت به صورت فقیهی دانشمند محشور می‌شود 
و از آن‌جا که خطابه‌ی غدیر از ارزشمندترین و مهم‌ترین احادیث و جامع چهل حدیث بلکه بالاتر از آن‌ها است و همچنین پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله در آن‌جا فرموده‌اند:
«اَلا وَ اِنَّ رَأْسَ الْاَمْرِ بِالْمَعْرُوفِ اَنْ تَنْتَهُوا اِلى قَوْلى، وَ تُبَلِّغُوهُ مَنْ لَمْ یَحْضُرْ، وَ تَأْمُرُوهُ بِقَبُولِهِ عَنّى، وَ تَنْهَوْهُ عَنْ مُخالَفَتِهِ، فَاِنَّهُ اَمْرٌ مِنَ اللَّهِ - عَزَّوَجَلَّ - وَ مِنّى وَ لا اَمْرَ بِمَعْرُوفٍ وَ لا نَهْىَ عَنْ مُنْكَرٍ اِلَّا مَعَ اِمامٍ مَعْصُومٍ»
باید بی درنگ به سوی حفظ خطابه‌ی غدیر شتافت و از سرمایه‌ی عمر، توشه‌ای جاودانه بَر گرفت. همچنین حفظ خطابه‌ی غدیر از عوامل توفیق در مسیر تبلیغ است، لذا چکیده‌ای از اهم نکات کاربردی برای آشنایی با نحوه‌ی حفظ ارائه می‌گردد:
 استفاده از یک کتاب یا یک نسخه‌ی واحد و ثابت برای حفظ کردن؛ چرا که استفاده از کتب و نُسخ مختلف، باعث تداخل تصاویر ذهنی از سطور و نوشته‌ها می‌شود و بعضاً تشویش ذهنی در حفظ ایجاد می‌کند.
 لزوم استفاده از فایل‌های صوتی قرائت خطابه؛ استماع فراوان و به کرّات قبل از شروع حفظ برای پیش آشنایی ذهن لازم است و در حین و بعد از حفظ نیز برای تثبیت و زیبا خواندن ضروری است.ـ
 حصول اطمینان از صحیح خوانی متن قبل از تکرار و حفظ؛ ‌چون اشتباهات در حفظ اولیه، متأسفانه به سختی برطرف می شودـ
 لزوم تمرکز کامل حین حفظ و عدم مبادرت به حفظ در حالت خستگی ذهن و یا در محل‌های پُر صدا.
 آخرین نکته‌ی مهم این‌که: حفظ کردن کار خیلی دشواری نیست، ولی نگهداشتن محفوظات نیاز به برنامه‌ی منظّم و تکرار زیاد دارد تا محفوظات به مرور زمان از حافظه کوتاه مدّت به حافظه بلند مدّت منتقل شوند.
 
در صورتی که در سایت خطابه‌ی غدیر ثبت‌نام کرده‌ باشید می‌توانید از طریق لینک زیر وارد صفحه آیین‌نامه آزمون حفظ خانوادگی شوید. اگر تاکنون ثبت‌نام نکرده‌اید اینجا را کلیک نمایید.