به نام خداوند همه مِهر مِهر وَرز


اهمیت غدیر و وظیفه ی ما در مقابل آن


مسأله ی غدیر خم یک موضوع صرفاً تاریخی نیست که ما اکنون پس از چهارده قرن بر سر موضوعی که گذشته و تمام شده نزاع کنیم.
بلکه یک مساله ی اعتقادی است و شناخت آن  لازمه ی شناخت خطّ حقیقت اسلام پس از رسول خدا صلّی الله علیه و آله است.
این موضوع حقیقتاً تفصیل زیادی را می طلبد، امّا در حدّ مختصر باید گفت با توجه به آیه ی اکمال (1):
« اَلْیَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِینَكُمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَیْكُمْ نِعْمَتِی‏ وَ رَضِیتُ لَكُمُ الْإِسْلامَ دِیناً» 3  مآئده
« امروز دینتان را كامل كردم، نعمتم را بر شما تمام كردم و راضى شدم كه اسلام دین شما باشد»
خداوند به واسطه ی اعلام ولایت أمیرالمؤمنین علیه السّلام نسبت به اسلام به عنوان دین ابدی، راضی گردید.
یعنی به اسلام منهای این ولایت،رضایت ندارد و با توجه به آیه ی تبلیغ:
« یَآ أَیهُّا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَآ أُنزِلَ إِلَیْكَ مِن رَّبِّكَ  وَ إِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ وَ اللهُ یَعْصِمُكَ مِنَ النَّاسِ إِنَّ اللهَ لَا یهَدِى الْقَوْمَ الْكَافِرِین‏»67  مآئده
« اى پیغمبر ؛آنچه از پروردگارت بر تو نازل گشته ابلاغ كن و اگر ابلاغ نكنى رسالت خدا را ابلاغ نكرده‏ ای. خدا تو را از كید مردم حفظ مى‏ كند، خدا گروه كافران را هدایت نمى‏ كند.»
اعلام این موضوع معادل تمام رسالت پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله بوده و اگر حضرت آن را بیان نمی فرمودند،مانند آن بود که اصلاً هیچ چیز در دین را به مردم نرسانده باشد.


شناختن غدیر و پیام آن به منزله ی شناختن حقیقت اسلام است؛ زیرا بر اساس عباراتی که در خطبه ی غدیر پیامبر صلّی الله علیه و آله فرمودند، پس از ایشان،أمیر المؤمنین علیه السّلام و ائمه ی بعد از ایشان هستند که به واسطه ی وراثت، از علم الهی پیامبر بر حقایق دین و قران آگاهند و این حقایق را باز
می گویند.
شناخت خط غدیر یعنی همراه شدن با حق «عَلِیٌّ مَعَ الحَقِّ وَ الحَقُّ مَعَ عَلِیٍّ« (2) که جدا شدن از غدیر یعنی فاصله گرفتن از اسلام تا جایی که به فاصله ی اندکی از رسول خدا صلّی الله علیه و آله کسانی به نام خلفای  اموی و عبّاسی بر اریکه ی قدرت نشستند که تواریخ شیعه و سنی از بیان سیره و آیین زندگی و حکمرانی آنان سیاه و شرم آور گردیده است.
تنها کافی است به کتاب«تاریخ الخلفا»، نوشته ی دانشمند صاحب نام اهل سنت، جلال الدین سیوطی_که یک مجلد است_ مراجعه نمایید تا ملاحظه کنید که چه فجایعی در طول تاریخ اسلام به نام جانشینی پیامبر صلّی الله علیه و آله رخ داد که گاه قلم از بازنویسی آنها شرم دارد و سیوطی خود با همین تعبیر، از نوشتن قسمتهایی از این تاریخ آلوده، عذر خواسته است و این نتیجه ی جدا شدن از خط غدیر بود.
همچنین برای ملاحظه ی آثار اعتقادی دور شده از خطّ غدیر می توانید به کتاب «مَعالِمُ المَدرَسَتَینِ »اثر علامه سید مرتضی عسگری _که در بازار موجود می باشد مراجعه کنید تا ببینید این فاصله گرفتن از خطّ غدیر چگونه خدا و پیامبرصلّی الله علیه و آله و اعتقاداتی را رقم زده است.
و آخرین سخن این که تکیه و تأکید بر پیام غدیر، دستور شخص پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله است،آنجا که در ضمن خطبه ی غدیر فرمودند:
«ای مردم؛ من امر خلافت و امامت و وراثت خود را در نسل خود تا قیامت به ودیعه می گذارم. من آنچه را مأمور به ابلاغش بودم رساندم تا بر حاضران و غایبان و همه ی کسانی که این جا حضور دارند یا ندارند و آنان که به دنیا آمده یا نیامده اند حجّت باشد. پس حاضران به غایبان و فرزندداران به فرزندان این پیام را تا قیامت برسانند.» و فرمودند:
«أَلَا وَ إِنَّ رَأْسَ‏ الْأَمْرِ بِالْمَعْرُوفِ أَنْ تَنْتَهُوا إِلَى قَوْلِی وَ تُبَلِّغُوهُ مَنْ لَمْ یَحْضُرْ وَ تَأْمُرُوهُ بِقَبُولِهِ وَ تَنْهَوْهُ عَنْ مُخَالَفَتِه‏»
«بدانید که بالاترین امر به معروف آن است که سخن مرا بفهمید و آن را به کسانی که حاضر نیستند برسانید و از جانب من ایشان را به قبول آن امر و از مخالفتش نهی نمایید»

 

منابع:

1.برای اطلاعات بیشتر در مورد آیه ی اکمال و تبلیغ،رجوع شود به کتاب امام شناسی آیت الله حسینی تهرانی جلد 6 و جلد 8 انتشارات حکمت.
2.در منابع شیعیان «كفایة الأثر فی النّصّ على الأئمة الإثنی عشر»، صفحه 20  و در منابع اهل تسنّن ،شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید جلد 2 صفحه 297 و جلد 18 صفحه 72