به نام خداوند همه مِهر مِهر وَرز
 

این ISO که میگن یعنی چی؟

در این تاپیک قصد داریم فرمت ISO (آی.إس.او) و نحوه استفاده و فواید اون رو مطرح کنیم که در دنیای مجازی کاربردهای فراوانی داره. با ما همراه باشید.
ISO مخفف عبارت International Standards Organization  است که سازمان بین المللی استانداردها در نظر گرفته که فرمت استانداردی بین تمام فایل ها باشه و در هر کامپیوتری قابل استفاده.
نرم افزارهایی، از این فرمت پشتیبانی می کنند مانند: UltraISO, ISO Buster,…  و نرم افزارهایی هم هستند که با  ساختن درایو مجازی فقط از این فرمت استفاده می کنند مانند: Deamon Tools, Clone Drive,….
در اینجا فقط نرم فزار UltraISO رو بررسی می کنیم. این برنامه به راحتی می تواند هر فایلی را به فرمت ISO تبدیل کند، فایل ISO را بر روی CD یا DVD رایت کند، ویرایش کند، اطلاعات را حذف و یا به آن اضافه کند، از روی CD یا DVD ای که قابلیت بوت دارد (مانند ویندوز) image با فرمت ISO تهیه کند، فایل ها را فشرده کند (به فرمت ISZ تبدیل می شود) و درایو مجازی برای استفاده از این فرمت و فرمت های دیگه ایجاد کند و ...
کارهایی که این برنامه انجام می ده در واقع استفاده کردن از قابلیت های این فرمته.
برخی از فایل هایی که برای دانلود قرار می دن، با این فرمته. دلیلشو هم باید از قبلیت های اون متوجه شده باشید!
میشه گفت تمام برنامه ها، درایورها و یا حتی بازی های کامپیوتری که من دارم رو به این فرمت تبدیل کردم.
نسخه 9.5.3 و بالاتر نرم افزار Ultra ISO قابلیت ساختن USB boot رو هم داره. به عبارت دیگر فایل ISO ای که قابلت بوت داره رو بر روی USB کپی
می کنه و به شما این امکان رو می ده که به جای CD یا DVD از Flash Memory برای نصب ویندوز یا ... استفاده کنید.
در تاپیک بعدی در مورد USB boot ها بیشتر صحبت میکنیم.
امیدوارم مورد استفاده دوستان قرار بگیرد.